Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łożyska kulkowe igus dla pomieszczeń czystych typu cleanroom i technologii medycznej
Łożyska kulkowe igus dla pomieszczeń czystych typu cleanroom i technologii medycznej

W technologii medycznej i wszelkich pomieszczeniach czystych, tzw. cleanroom, elementy łożysk muszą spełniać najwyższe wymagania. Typowe zastosowania to na przykład takie, w których występują duże prędkości, wysoki poziom higieny i pewna odporność na agresywne środowisko. Ze względu na wysokie wymagania higieniczne stawiane łożyskom kulkowym dla technologii medycznej i pomieszczeń typu cleanroom brak smarowania odgrywa znaczącą rolę.

 

 

Pomieszczenia czyste typu cleanroom i technologia medyczna to wymagające aplikacje

Ze względu na fakt, że porównywalne rozwiązania wykonane z metalu nie mogą obejść się bez smarowania i istnieje ryzyko zanieczyszczenia środowiska zastosowania, konieczne są rozwiązania alternatywne, aby zachować sterylność i spełniać wymagania, stawiane przez różnego rodzaju pomieszczenia czyste. Bezsmarowe i bezobsługowe łożyska kulkowe z wysokowydajnych polimerów firmy igus przekonują w zastosowaniach technologii medycznej swoimi właściwościami. Czy to urządzenia do rehabilitacji pacjentów po operacjach w postaci protez lub ortez, roboty rentgenowskie, sprzęt laboratoryjny, łóżka szpitalne, czy pompy perystaltyczne – z firmą igus jesteście po bezpiecznej stronie.

 

Zastosowania polimerowych łożysk kulkowych w aplikacjach klientów dla technologii medycznej

Pompy wężowe

Pompy wężowe, zwane również pompami perystaltycznymi, są szeroko stosowane w technologii medycznej. Stosuje się je zwłaszcza w dializie do transportu krwi i umożliwienia jej "przepchnięcia" przez mechaniczne odkształcenie węża pompy. Łożyska kulkowe i węże są więc narażone na duże obciążenia materiałowe i stawia się im najwyższe wymagania jakościowe. Polimerowe łożyska kulkowe xiros przekonują 100% brakiem konieczności stosowania środków smarnych w sterylnym środowisku aplikacji. Idealnie więc nadają się do tego typu pomieszczeń czystych, tzw. cleanroom.

Funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym (fMRI)

Aby system rehabilitacyjny mógł być używany podczas fMRI, konieczne są komponenty, które nie mają wpływu na proces obrazowania podczas wykonywania ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Kwalifikują się tylko te komponenty, które są kompatybilne dwukierunkowo. Ze względu na silne pole magnetyczne potrzebne są łożyska kulkowe, które nie są magnetyczne i charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia. Oprócz wspomnianych już wymagań polimerowe łożyska kulkowe xiros zapewniają absolutny brak konieczności smarowania i długą żywotność. 

Ponadto, w obszarze rezonansu magnetycznego, łożyska kulkowe i łożyska specjalne – w postaci łożysk kulkowych ze szklanymi kulkami – są stosowane do regulacji stołu, aby "poruszyć" pacjenta i ułożyć go w możliwie najlepszy sposób.

Bioreaktory

Bioreaktory to pojemniki, w których hoduje się specjalnie mikroorganizmy w pożywce w celu uzyskania komórek. Szczepionki RNA, w tym szczepionki przeciwko COVID-19, są obecnie bardzo często produkowane w bioreaktorach. Wbudowane łożyska kulkowe są wystawione na działanie silnego promieniowania rentgenowskiego, które służy do sterylizacji bioreaktorów i zabijania wirusów. Metalowe łożyska kulkowe nie nadają się do tego celu. 

Polimerowe łożyska kulkowe xiros wykonane z materiału A500 z koszykiem z PEEK i szklanymi kulkami, jako elementami tocznymi, są idealne do stosowania w agresywnych środowiskach aplikacji i pomieszczeniach cleanroom.

Źródła

Fot. Igus/Biotechnologia.pl

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter