Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Leki za grosz znikną z aptek
20.09.2010
Ministerstwo Zdrowia zakaże promocji w aptekach na te leki, do których dopłaca państwo. Według firm pacjenci zapłacą więcej. Resort uważa, że ceny spadną
Zapisy ograniczające promocyjną sprzedaż zawarto w projekcie ustawy o refundacji leków. Projekt po dziesięciu miesiącach trafił właśnie do konsultacji międzyresortowych.

Diabeł tkwi w szczegółach, a my tak chcieliśmy opracować szczegóły, by nowe rozwiązania były jak najbardziej korzystne dla pacjentów – przekonywał dziennikarzy wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

Wiadomo jednak, że zmiana jest kontrowersyjna i urzędnicy chcieli uzyskać poparcie dla niej także wewnątrz rządu.

W tej chwili wiele aptek sprzedaje pacjentom leki w promocji za symboliczny grosz. Rezygnują z pieniędzy od chorego, by otrzymać refundację od państwa (może być ona znacznie wyższa od dopłaty pacjenta). Zdarza się, że niektóre apteki wręcz płacą kilka złotych chorym za wykupienie u nich recepty, byle tylko otrzymać kilkadziesiąt złotych z NFZ.

To patologia, z którą trzeba skończyć. Mamy nadzieję, że zlikwidowanie promocji za grosz spowoduje, iż firmy zaczną konkurować ze sobą, obniżając ceny na listach refundacyjnych – mówi Artur Fałek, dyrektor Departamentu ds. Leków w resorcie zdrowia.

Firmy monitorujące rynek leków, np. IMS Health czy Pharma Expert, ostrzegają, że po likwidacji promocji pacjenci mogą zapłacić za farmaceutyki nawet kilkanaście procent więcej.

Resort zdrowia przekonuje, że chorzy zyskają. – Ta ustawa wprowadza wiele mechanizmów, które wpłyną na wzrost konkurencji między firmami, a w konsekwencji na spadek cen leków – mówi Artur Fałek.

Ustawa wprowadza m.in. nowe zasady negocjowania cen między firmami a urzędnikami: w umowach będzie można zapisać np., że Fundusz nie zapłaci za podanie farmaceutyków, jeśli nie pomogły one choremu (przy najdroższych terapiach NFZ monitoruje leczenie każdego pacjenta ). Inne rozwiązanie: firma współfinansuje leczenie skutków ubocznych, które pojawiły się po podaniu leku.

To zaawansowane metody negocjacji wykorzystywane na świecie przy ustalaniu cen najdroższych, innowacyjnych leków – mówi Krzysztof Łanda, ekspert medyczny z fundacji WatchHealthCare. – Zdarza się, że firmy farmaceutyczne nie chcą obniżać cen leków, za to są gotowe np. współfinansować leczenie pacjentów. To mechanizm korzystny dla państwa, które za leczenie płaci mniej, i dla pacjentów, którzy uzyskują dostęp do nowoczesnych, drogich terapii.

Korzystnym dla pacjentów rozwiązaniem będzie też stworzenie jednej listy leków refundowanych. Chorzy będą mogli łatwiej zorientować się, ile zapłacą w aptece. Dziś tej informacji trzeba szukać w kilku dokumentach.

Źródło: rp.pl
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter