Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Leki przeciwbólowe ochronią przed rakiem skóry?
12.06.2012

Niesteroidowe leki przeciwzapalne należą do najczęściej stosowanych medykamentów uśmierzających ból. Powszechna dostępność i skuteczność NLPZ sprawiają, że chętnie sięgamy po nie w przypadku bólu głowy, kręgosłupa czy bólów menstruacyjnych. Natomiast większe dawki przepisywane są przez lekarzy w terapii przewlekłych dolegliwości bólowych i stanów zapalnych, np. w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Najnowsze badania dowodzą, że NLPZ mogą zmniejszać ryzyko rozwoju raka skóry.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus w Danii wzięli pod lupę zależność między przyjmowaniem NLPZ a ryzykiem wystąpienia trzech podstawowych typów raka skóry: podstawnokomórkowego, kolczystokomórkowego i czerniaka złośliwego. Analizie poddane zostały dane medyczne pacjentów z północnej Danii, z lat 1991-2009. Liczba osób ze zdiagnozowanym rakiem kolczystokomórkowym wynosiła 1 974, z rakiem podstawnokomórkowym – 13 316, a z czerniakiem złośliwym – 3 242. Grupa kontrolna uczestników bez nowotworu liczyła 178 655 osób.

U badanych, którzy zrealizowali więcej niż dwie recepty na NLPZ, zagrożenie rozwojem nowotworu było mniejsze niż u osób, które zrealizowały dwie recepty lub mniej. Ryzyko zachorowania na raka kolczystokomórkowego było mniejsze o 15 proc., a w przypadku czerniaka – o 13 proc. Pozytywne efekty były szczególnie widoczne w odniesieniu do pacjentów zażywających leki przez co najmniej 7 lat. Ryzyko rozwoju raka podstawnokomórkowego zmniejszyło się tylko w przypadku partii ciała mniej eksponowanych na działanie promieniowania słonecznego: o 15 proc., jeśli NLPZ stosowane były przez dłuższy czas, o 21 proc., jeśli leki przyjmowane były w większych dawkach.

Mechanizm przeciwnowotworowego działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych  nie jest do końca poznany. Możliwe, że odpowiada za nie zdolność hamowania aktywności enzymów cyklooksygenazy-1 i cyklooksygenazy-2, które uczestniczą w kancerogenezie.

Pozytywną zależność między stosowaniem NLPZ a ryzykiem zachorowania na raka skóry zaobserwowano już kilka lat temu, podczas podobnego badania zorganizowanego przez naukowców z Queensland Institute of Medical Research. Uczestnikami badania było 86 pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem kolczystokomórkowym. Grupa kontrolna liczyła 187 osób. Za osobę regularnie zażywającą NLPZ uznawana była taka, która stosowała co najmniej 2 tabletki w ciągu tygodnia (niska częstotliwość) lub co najmniej 8 tabletek przez okres przynajmniej roku (wysoka częstotliwość). Policzono również liczbę zmian określanych jako rogowacenie słoneczne (stan przedrakowy).

Badanie pokazało, że u osób regularnie sięgających po niesteroidowe leki przeciwzapalne ryzyko rozwoju raka kolczystokomórkowego jest mniejsze, podobnie jak liczba zmian związanych z rogowaceniem słonecznym, niż u osób ich  nieprzyjmujących.

Wyniki analiz z pewnością należy uznać za pozytywne, jednak nie można zapomnieć o negatywnej stronie NLPZ. Do głównych działań niepożądanych należy zwiększanie ryzyka pojawienia się krwawień z układu pokarmowego czy uszkodzenia nerek. Wciąż brakuje też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy NLPZ mogą prowadzić do wzrostu ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Dlatego długotrwałe przyjmowanie leków z tej grupy musi odbywać się wyłącznie za zaleceniem i pod kontrolą specjalisty.

 

Źródło: www.skininc.com

 

Butler G. J., Neale R., Green A. C., Pandeya N., Whiteman D., Nonsteroidal anti-inflammatory drugs and the risk of actinic keratoses and squamous cell cancers of the skin.

 

oprac. Małgorzata Przybyłowicz

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter