Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Leki na raka z warszawskiej Polfy
21.08.2006
Polfa Warszawa pod koniec 2007 roku uruchomi produkcję leków onkologicznych. Inwestycja jest warta 40 mln zł.


Polfa Warszawa jedna z trzech ostatnich państwowych fabryk leków, należąca do Polskiego Holdingu Farmaceutycznego, zawarła kontrakt z niemiecką firmą LSMW na przygotowanie zakładu do produkcji leków onkologicznych.

 - LSMW rozpoczęła już prace nad projektem technicznym. Będzie też odpowiadać za realizację całej inwestycji wartej 40 mln zł - mówi Mirosław Mazurek, dyrektora biura zarządu Polfy Warszawa.

Produkcja ruszy pod koniec przyszłego roku. Polfa planuje docelowo wytwarzać 6 - 8 leków: 1-2 preparaty opracowane wspólnie z krajowymi firmami farmaceutycznymi i kilka produkowanych na licencji, na które wygasła już ochrona patentowa. 

Spółka nie zamierza budować nowego obiektu - chce wykorzystać przestrzeń w stołecznej fabryce. Mogłaby wykorzystać nowoczesny zakład Sanfarm na Podkarpaciu, ale wybrała Warszawę.

- Ta produkcja wymaga przygotować i specjalistycznej kadry - przekonuje dyrektor Mazurek.  

LSMW dla Polfy budowała już Sanfarm na Podkarpaciu. Ma na swoim koncie także pracę dla Plivy w Krakowie, Jelfy w Jeleniej Górze i największej krajowej fabryki leków - Polpharmy ze Starogardu.

Na razie tylko kilka firm wytwarza w kraju leki przeciwrakowe, a zaledwie dwie: Celon Pharma i Vipharm robią leki odtwórcze nowszej generacji.

Jeśli w 2008 roku nowe produkty z Polfy trafiają do refundacji, to spółka zacznie konkurować o rynek przede wszystkim z międzynarodowymi koncernami.

Zdaniem Marzeny Sosnowskiej z IMS Health, firmy monitorującej rynek farmaceutyczny, wprowadzenie tańszych generyków, może ułatwić dostęp do leków na nowotwory.

- Z drugiej jednak strony może to znacznie podnieść opłacalność dla pacjenta w przypadku stosowania preparatów firm zagranicznych. Chyba że ich producenci zdecydują się na obniżenie cen - dodaje Marzena Sosnowska.

Źródło: Gazeta prawna  
KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter