Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lek medycyny chińskiej skuteczny w uśmierzaniu bólu neuropatycznego
Lek otrzymywany w tradycyjnej medycynie chińskiej z korzeni Corydalis yanhusuo stosowany był od wieków w uśmierzaniu bólu różnego pochodzenia. Naukowcom udało się wyizolować i zidentyfikować związek, który jest odpowiedzialny za takie działanie. Wykazuje on wysoką skuteczność w łagodzeniu bólu, zwłaszcza neuropatycznego.

Naukowcy wyizolowali związek o nazwie dehydrokorybulbina (DHCB). W testach na zwierzętach DHCB skutecznie hamowało ból związany z ostrym stanem zapalnym, który jest związany z uszkodzeniem tkanek, a także bólem neuropatycznym. Odkrycie to jest niezwykle ważne, gdyż nie ma obecnie skutecznego leku na bóle neuropatyczne.

Dzisiejszy przemysł farmaceutyczny zmaga się z opracowaniem nowych leków. Tymczasem już od stuleci ludzie używali lekarstwa pochodzenia roślinnego na różne schorzenia, w tym także ból. Naszym celem było zidentyfikowanie związków zawartych w tych lekach, tak aby pomogły nam w odkryciu nowych dróg w leczeniu ludzi” mówi Olivier Civelli, współautor projektu. „Jesteśmy podekscytowani, że właśnie ten jeden wykazał obiecujące wyniki jako efektywny lek. To także pozwala zrozumieć mechanizm bólu” - dodaje.

Medycyna chińska stopniowo zdobywa coraz większe uznanie w zachodnim świecie. Ta licząca około 3 tysięcy lat chińska tradycja medyczna składa się między innymi z akupunktury, akupresury i ziołolecznictwa. Naukowcy z USA w kooperacji z Instytutem Chemii Fizycznej w Chinach postanowili przebadać 10 środków przeciwbólowych stosowanych w tradycyjnej chińskiej medycynie. Wyizolowali i przetestowali niemal 500 związków. Tylko DHCB otrzymana z korzeni Kokoryczy Corydalis yanhusua wykazała wymienione wyżej właściwości, a wyniki okazały się powtarzalne.

Rodzaj Corydalis (Kokorycz) występuje w strefie klimatu umiarkowanego, a największe jego zróżnicowanie jest w Azji Środkowej. Gatunek Corydalis yanhusua można znaleźć głównie w rejonach Syberyjskich, w północnych Chinach i Japonii. Mieszkańcy tamtejszych terenów od wieków używali ekstraktu z jej korzeni aby złagodzić bóle menstruacyjne, w klatce piersiowej oraz ostre bóle brzucha. Natomiast teraz po raz pierwszy udało się zidentyfikować związek, który jest odpowiedzialny za te wszystkie właściwości.

Ból neuropatyczny to rodzaj bólu, który powstaje w wyniku uszkodzenia lub dysfunkcji ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Patomechanizm tego bólu jest złożony i nie do końca poznany. Mimo postępu medycyny i systematycznego wprowadzania do leczenia nowych preparatów, neuropatyczny ból jest schorzeniem trudnym do leczenia i wciąż stanowi wyzwanie dla świata medycyny. Związane jest to najczęściej z ostrymi skutkami ubocznymi  konwencjonalnie stosowanych analgetyków. Tylko u połowy pacjentów udaje się uzyskać znaczące, rzędu 30-50% zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ból receptorowy dobrze odpowiada na analgetyki i zazwyczaj ustępuje w miarę czasu oraz naturalnego procesu gojenia się tkanek. Natomiast ból neuropatyczny charakteryzuje zmienna reaktywność neuronów na wielu poziomach układu nerwowego. Dodatkowo wykazuje on tendencję do długotrwałego, wieloletniego utrzymywania się i jest często oporny na farmakoterapię.

Dehydrokorybulbina musi przejść jeszcze przez liczne testy toksykologiczne, a jeśli okaże się bezpieczna dla człowieka, wówczas będzie można opracować na jej podstawie lek. Możliwa byłaby także modyfikacja tego związku, tak aby zwiększyć siłę jego działania.

Obecnie wyizolowany związek pod nazwą DHCB nie jest dostępny, jednak można nabyć korzenie rośliny Corydalis yanhusuo. W sklepach zielarskich online można także zakupić ekstrakty z tych korzeni.

Źródła

www.news-medical.net [dostęp 3.01.2014]

KOMENTARZE
Newsletter