Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lek, który pokonuje barierę krew-mózg
22.03.2013

Naukowcy z University College London skonstruowali lek, który przenika barierę krew-mózg i dociera do mózgu.

Bariera krew-mózg chroni przed przedostaniem się związków chemicznych, przenoszonych przez krew do naszego najważniejszego organu. Dzięki temu nie docierają do niego toksyny ze środowiska i terapeutyki stosowane przy licznych schorzeniach. Kłopot zaczyna się jednak wtedy, gdy to mózg choruje i trzeba mu dostarczyć odpowiednie lekarstwo.

Na świecie prowadzone są badania nad lekami peptydowymi, które odpowiednio skonstruowane mają szansę na pokonanie nieprzenikalnej bariery, pomoc w uśmierzeniu bólu, czy leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Profesor Ijeoma F. Uchegbu wraz z zespołem pracowali nad lekiem przeciwbólowym Dalargin (syntetyczna enkefalina). Dzięki przyłączeniu do niego grupy lipidów Dalargin pokonał barierę krew-mózg u myszy. Lek przeistoczono w cząsteczkę zwaną nanowłókno.

Aby potwierdzić poczynione wcześniej ustalenia naukowcy podzielili myszy na dwie grupy: kontrolną i tę, której podano skonstruowany lek. Jak później ustalono nanowłókno przedostało się do mózgu.

„To dopiero szczyt góry lodowej, jeśli chodzi o potencjał tego rodzaju struktury w dostarczaniu leków do mózgu” – mówi prof. Uchegbu i dodaje – „Ten sposób może być rozszerzony na cały zakres innych leków peptydowych.”

 

Małgorzata Nowak

źródło:

http://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/0313/20130308Ijeomananofibrebreakthrough

KOMENTARZE
Newsletter