Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Leczenie skojarzone cz. I
27.05.2013

Istnieje wiele jednostek chorobowych, przy których samo podanie jednego leku, czy zabieg chirurgiczny nie wystarcza. Wiele razy leczenie wymaga wdrożenia nie jednego leku, lecz kilku lub zastosowania dodatkowo innych technik, takich jak chemioterapia czy radioterapia. Łączenie różnych metod i leków w leczeniu danej jednostki chorobowej to leczenie skojarzone. Celem takiego leczenia jest uzyskanie jak najlepszych efektów terapii i przywrócenie zdrowia choremu lub poprawa jego jakości życia.

Niejednokrotnie zastosowanie właśnie takiego rodzaju kuracji, w znacznie krótszym czasie prowadzi do wyleczenia. Jednym z przykładów tej terapii jest stosowanie różnych leków, czy też antybiotyków. W wielu zakażeniach wystarcza podanie jednego antybiotyku, czyli zastosowanie tak zwanej monoterapii. Niekiedy jednak skojarzenie dwóch czy nawet większej liczby antybiotyków, ma na celu zwiększenie szans na odzyskanie zdrowia oraz zmniejszenie ryzyka powstania szczepów lekoopornych, które w dzisiejszych czasach stają się coraz większym problemem. Leczenie skojarzone jest powszechne przy leczeniu zakażeń Helicobacter pylori, głównej przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy. Zastosowanie tak zwanej terapii potrójnej w eradykacji drobnoustroju zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie.

Metoda ta jest także skuteczna w przypadku leczenia gruźlicy wywołanej prątkami kwasoopornymi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w leczeniu gruźlicy płucnej zaleca się stosowanie leczenia przez 6 miesięcy w dwóch rzutach. Pierwszy rzut, trwający dwa miesiące, to podawanie chorym leków takich jak: ryfampicyna, izoniazyd, etambutol i pyrazynamid. Pozostałe cztery miesiące to podawanie izoniazydu z ryfampicyną.

Przy zakażeniach bakteriami zarówno tlenowymi jak i beztlenowymi, także znajduje zastosowanie leczenie skojarzone, podanie w tym przypadków różnych leków przeciwko dwóm grupom drobnoustrojów. Podczas stosowania dwóch lub większej ilości leków, wykorzystuje się niekiedy synergizm ich działania lub to, że przy podaniu kilku leków, ich stężenie nie musi być tak duże, jak przy podaniu jednego co może zmniejszyć ryzyko toksyczności tych leków.

Leczenie skojarzone to nie tylko podawanie dwóch lub kilku leków. Bardzo często jest to także stosowanie leków i innych metod terapii. Tak jest w przypadku leczenia oparzeń, czy dużych ran wywołanych przez różne czynniki, którym bardzo często towarzyszą zakażenia bakteryjne. Stosuje się tu leczenie skierowane przeciw zakażeniu bakteryjnemu, czyli podawanie antybiotyków, a także operacyjce opracowywanie tych ran np. odleżyn, czy martwicy (zgorzeli).

W przypadku choroby nowotworowej także możemy wykorzystać ten rodzaj kuracji. Zastosowanie leczenia skojarzonego w onkologii, łączy ze sobą takie metody jak: chirurgia, radioterapia i leczenie systemowe, do którego zaliczamy: chemioterapię, hormonoterapię i immunoterapię.  

Leczenie skojarzone znajduje zastosowanie w wielu przypadkach chorobowych, które mają bardzo rożną etiologię. Staje się coraz bardziej powszechne, a w niektórych przypadkach konieczne.

 

Adrian Gajewski

 

Źródła:

  • http://www.wikipedia.org/
  • www.infekcje.mp.pl
  • www.oncology.am.poznan.pl
KOMENTARZE
Newsletter