Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lato i upały a bezpieczne przewożenie leków, czyli jak firmy zajmujące się logistyką dla farmacji radzą sobie z wysokimi temperaturami?
Lato i upały a bezpieczne przewożenie leków, czyli jak firmy zajmujące się logistyką dla fa

Transport leków to jedno z największych wyzwań branży logistycznej – zwłaszcza latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury lub dochodzi do istotnych wahań dobowych. Aby zachowały one swoje właściwości lecznicze, muszą być przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach temperaturowych. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia związana z ich sprawnym i szybkim przeładowywaniem. Zbyt wysoka lub niska temperatura może zmienić właściwości fizykochemiczne produktów leczniczych, a przez to mogą one stać się niezdatne do użytku. To właśnie dlatego tak istotny w transporcie leków jest dokładnie zmapowany łańcuch dostaw i profesjonalna logistyka, ale także monitoring całego procesu.

Aktywny zimny łańcuch jako podstawa bezpiecznej farmalogistyki

Odpowiedzialność za produkty lecznicze oraz bezpieczeństwo i zdrowie odbiorców powinny być najważniejsze dla każdego operatora logistycznego. Dlatego, aby zapewnić lekom odpowiednią temperaturę, przechowuje i przewozi się je w warunkach kontrolowanych, obejmujących szeroki zakres temperatur: 15-25°C (ciepły łańcuch), 2-8°C (zimny łańcuch), poniżej -20°C (w suchym lodzie). Jeśli chodzi o zimny łańcuch, możemy wymienić jego dwa rodzaje: pasywny i aktywny. W pierwszym rozwiązaniu do transportu produktów leczniczych wykorzystuje się opakowania termoizolacyjne i wkłady chłodzące, które wpływają na zwiększenie gabarytów przesyłek. Dodatkowo kontrolowanie temperatury jest tutaj utrudnione, co zwiększa ryzyko utraty właściwości leków. W drugim rozwiązaniu zarówno magazyny, jak i flota, którą dysponuje operator logistyczny, są odpowiednio wyposażone w urządzenia grzewczo-chłodzące i przystosowane do przewozu leków w odpowiednich temperaturach. Nie bez znaczenia pozostaje również rozwinięta infrastruktura magazynowa, dzięki której leki są nie tylko przewożone, ale i przechowywane w odpowiednich warunkach, a także zaufani i przeszkoleni kierowcy, którzy zdają sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma sprawne i szybkie przeładowywanie przesyłek podczas upałów, kiedy temperatura w magazynie i luku ładunkowym jest zdecydowanie niższa niż na zewnątrz.

Know-how i kontrola temperatury

W magazynach i autach produktom leczniczym przez cały czas zapewniana jest odpowiednia temperatura, dlatego to sprawne i szybkie przeładowywanie towaru jest najważniejsze podczas upałów. To właśnie podczas obecności na zewnątrz, gdy panują tam wysokie temperatury, leki są najbardziej narażone na zmianę właściwości fizykochemicznych, a tym samym – ich utratę. Warto dodać, że podczas transportu przez cały czas kontrolowane są temperatury panujące w luku ładunkowym, które są transmitowane do Działu Temperatur. W sytuacji zbliżenia się temperatury do progów alarmowych, tzn. 3°C lub 7°C, kierowca otrzymuje alarm. Taka wiadomość jest także wysyłana do pracownika Działu Temperatur. W tym momencie kierowca może zmienić nastawy urządzenia chłodzącego. Po dostarczeniu przesyłki pracownik jest w stanie przekazać odbiorcy wydruk, na którym znajdują się szczegółowe dane dotyczące temperatury otoczenia panującego podczas całego procesu magazynowania i transportowania towaru, dzięki czemu odbiorca ma pewność co do tego, czy leki były przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach [1].

Źródła

[1] Na przykładzie Pharmalink

Fot. Materiały prasowe Pharmalink

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter