Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kurkumina na grypę i jej „przechodzone” powikłania
O kurkuminie pisano już wiele. Wiadomo, że jest silnym antyoksydantem i może zwalczać wiele dolegliwości. Powszechna w kuchni Dalekiego Wschodu jako przyprawa curry, obok bogatych walorów smakowych, posiada także szeroki wachlarz właściwości terapeutycznych. Wykazano jej pro-zdrowotne działanie w łuszczycy, nowotworach, a także chorobie Alzheimera. Ostatnio naukowcy przypisują jej właściwości przeciwwirusowe.

Sezon przeziębień w pełni. Na każdym kroku można spotkać kichające i kaszlące osoby. Nawet nie wiadomo kiedy „łapiemy” wirusa i wówczas się zaczyna. Najpierw drapanie w gardle, intensywne kichanie, katar, ogólne poczucie rozbicia. Do tego dochodzi gorączka, dreszcze, a ból gardła staje się nie do zniesienia. Z chusteczkami do nosa już się nie rozstajemy. Typowe objawy infekcji wirusowej. Nic wielkiego  przejdzie. Wiadomo przecież, że przeziębienie nie leczone trwa tydzień, a leczone tylko siedem dni. Aby łagodnie przejść przez infekcję, należy ją po prostu „wyleżeć”. Ale kto teraz ma czas na kilka dni chorowania w domowym zaciszu? Często chodzimy do pracy z objawami przeziębienia i grypy. Czym grozi „przechodzenie” grypy? Powikłaniami! Często oznacza to zapalenie oskrzeli prowadzące do zapalenia płuc, a dodatkowo zapalenie mięśnia sercowego. Na wirusy nie ma skutecznych leków. Wszelkie dostępne bez recepty specyfiki działają objawowo. Okazuje się, że siła przeciwwirusowa tkwi w naturze.

O kurkuminie pisano już wiele. Wpierw naukowcy z Tajwanu wykazali, że kurkumina hamuje infekcje spowodowane przez wirusy grypy. Mechanizm jej działania opiera się na zaburzeniu integralności błon cytoplazmatycznych wirusa i/lub modyfikacji białek transbłonowych. Kurkumina oddziałuje z membranami zmieniając ich morfologię i zwiększając ich przepuszczalność. Ponadto hamuje  hemaglutynację. Proces ten zachodzi wskutek działania niektórych wirusów na receptory powierzchni krwinki czerwonej. Enzymatyczna aktywność hemaglutyniny i neuraminidazy wirusowej powodują łączenie krwinek za pomocą mostków w większe agregaty. W poszukiwaniu bardziej trwałych i stabilnych form kurkuminy, zsyntetyzowano jej funkcjonalne analogii: tetrahydrokurkuminę (THC)i petasiphenol (PET), których wstępne wyniki badań są obiecujące.

Z kolei najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Chin i opublikowane
w ostatnim numerze Cental European Journal of Immunology nie tylko potwierdzają przeciwwirusowe właściwości kurkuminy, ale także sugerują jej terapeutyczne działanie w zapaleniu mięśnia sercowego. Wirus grypy typu A jest najczęściej spotykanym wirusem grypy w naszej populacji. Uważany jest za przyczynę rozwoju zapalenia mięśnia sercowego i tym samym upośledzenia czynności serca. Doświadczenia przeprowadzono na myszach zarażonych wirusem AH1N1, u których rozwinęło się zapalenie mięśnia sercowego, a nawet częściowa nekroza tego organu. Kurkumina była podawana w dawce 100mg/kg masy ciała/dobę począwszy od pierwszego dnia infekcji wirusowej. Wyniki okazały się nadzwyczaj pozytywne. Po 5 dniach od podania kurkuminy patologiczne zmiany w tkance mięśniowej serca znacznie się zmniejszyły. Infekcja wirusowa cofnęła się, podobnie jak postępujące zapalenie serca.

Powyższe doniesienia to częściowo dobra wiadomość dla wszystkich entuzjastów naturalnych metod leczenia. Kurkumina okazuje się skuteczniejsza niż sok z malin. Zła wiadomość jest taka, że  podawana doustnie szybko ulega rozkładowi w żołądku, i dlatego w niewielkiej ilości jest wchłaniana do krwioobiegu. Naukowcy więc pracują nad stabilnymi jej analogami oraz nowoczesnymi nano-nośnikami w celu polepszenia jej biodostępności.

 

Źródła

http://www.termedia.pl/ [dostęp 6.11.2013]

Ou JL, Mizushina Y, Wang SY, Chuang DY, Nadar M, Hsu WL. Structure-activity relationship analysis of curcumin analogues on anti-influenza virus activity. FEBS J. 2013 Nov;280(22):5829-40.

Chen TY, Chen DY, Wen HW, Ou JL, Chiou SS, Chen JM, Wong ML, Hsu WL. Inhibition of enveloped viruses infectivity by curcumin. PLoS One. 2013 May 1;8(5):e62482. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3641039/

KOMENTARZE
Newsletter