Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kto może zostać dawcą szpiku?
Kto może zostać dawcą szpiku?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Niemal każdy, zdrowy człowiek w odpowiednim wieku może zostać dawcą szpiku. Potrzeba tylko trochę chęci. Nie musisz być spokrewniony z biorcą. Im więcej osób zarejestrowanych tym większa szansa na uratowanie komuś życia.

 

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 50 lat. Być może gdzieś jest osoba potrzebująca właśnie Twojej pomocy? Warunkiem kluczowym jest zgodność antygenów HLA w Bankach Dawców Szpiku. Dlatego im więcej osób zarejestrowanych tym lepiej. Okazuje się, że jedynie w 25-30% przypadków dawcę szpiku udaje znaleźć się w rodzinie chorego, w większości pomocną okazuje się być osoba niespokrewniona. Niestety nie zawsze udaje się znaleźć taką osobę w ogóle. Istnienie dwóch obcych osób o takich samych kombinacjach zgodności tkankowej oscyluje w wartościach 1:20000 a 1:kilku milionów. 
 

Potrzebna jest też jak widać po statystykach odrobina szczęścia... Prawdopodobieństwo zostania faktycznym dawcą jest niewielkie. Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaje dawcą.

Istnieją naturalnie ograniczenia w zostaniu dawcą. Należą do nich niedowaga lub nadwaga, współistnienie poważnych chorób przewlekłych, jak np. choroby autoimmunologiczne, padaczka, cukrzyca, choroba nowotworowa, choroby wirusowe m. in. HIV, AIDS.

Jak zostać dawcą szpiku?

Rejestracja wymaga poświęcenia kilku, kilkunastu minut. Chęć zostania dawcą szpiku deklaruje się przez wypełnienie i przesłanie pod wskazany adres formularza “Oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej”. Można go otrzymać w stacjach krwiodawstwa, Zakładach Opieki Zdrowotnej lub pobrać ze strony internetowej. Warto poszukać w Internecie gdzie w Twoim mieście można szpik oddać lub kiedy też będzie zorganizowana najbliższa akcja.

Nie trzeba umawiać wizyty wcześniej. Konieczne jest jednak okazanie dokumentu tożsamości z aktualnym zdjęciem. Podczas rejestracji wypełnia się odpowiedni kwestionariusz i deklarację woli. Następnym krokiem jest skierowanie na badania lekarskie mające na celu potwierdzenie tego, czy zgłaszająca się osoba może rzeczywiście zostać dawcą. Kolejny etap to pobranie dwóch próbek krwi do badań antygenów HLA. Wyniki są umieszczane w polskim Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, a następnie udostępniane całemu światu poprzez zgłoszenie do światowego rejestru Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW).

Samo pobranie szpiku jest niemal bezbolesne. Jeżeli wykorzystuje się metodę aferezy trzeba liczyć się z bólem towarzyszącym wkłuciu igły. Natomiast podczas pobrania szpiku z talerza kości biodrowej stosuje się znieczulenie ogólne.

Każdej osobie, która odda komórki macierzyste dając szansę na życie choremu, przysługuje w zależności od ilości pobrań odznaka "Dawcy Przeszczepu" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu". Każdemu "Dawcy Przeszczepu" przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. " Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu" przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz do bezpłatnego zaopatrzenia w leki podstawowe i uzupełniające.

Waszej uwadze polecamy tekst o nieprawdziwych mitach wokół dawstwa szpiku. 

 

 

Źródła

http://www.rckik.poznan.pl/czy-pobranie-szpiku-jest-bezpieczne

http://www.rckik-bydgoszcz.com.pl/index.php?m=article&s=show&aid=55&uinfo=Jak_zostac_dawca_szpiku

https://www.dawca.pl/jak-zostac-dawca/dawstwo-szpiku

KOMENTARZE
Newsletter