Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Koronawirus we Włoszech – stanowisko GIS oraz rządu włoskiego
Koronawirus we Włoszech – stanowisko GIS oraz rządu włoskiego

W minioną niedzielę włoskie władze, a za nimi media podały, że liczba zarażeń koronawirusem w tym kraju przekroczyła liczbę 100, dzień później donoszono już o 229 przypadkach. Zdecydowaną większość odnotowano na północy – w regionie Lombardia. Cały czas napływają też aktualizacje dotyczące liczby ofiar śmiertelnych – w poniedziałek dowiedzieliśmy się o siódmej zmarłej w wyniku zarażenia osobie, a szóstej – w samej Lombardii. Włosi jednak zaznaczają, że wszyscy zmarli cierpieli też na inne schorzenia. Co by jednak nie mówić, w Europie wirus to właśnie we Włoszech zebrał jak dotąd największe żniwa.

 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat dla podróżujących…

W związku z tym, że Włochy są bardzo atrakcyjnym miejscem zimowych wyjazdów wśród fanów białego szaleństwa, Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat dla podróżujących (nr 31), 24 lutego 2020 r. (opracowany na podstawie danych ECDC oraz WHO). Jest w nim napisane:

„W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły. Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących”.

 

… a szef rządu włoskiego wykluczył możliwość prewencyjnego zamknięcia granic kraju

Premier Giuseppe Conte powiedział – Policja, wojsko i inne służby porządkowe we Włoszech będą egzekwować przestrzeganie specjalnych kroków, podjętych przez rząd w związku z kryzysem sanitarnym, wywołanym przez szerzenie się koronawirusa.

Premier skomentował także oznaczenie tzw. „czerwonych stref”, czyli rzeczonych gmin zamieszkałych przez 50 tys. osób. – Oczywiście rozmieścimy patrole i punkty kontrolne, by zapewnić przestrzeganie zasad. Już upoważniliśmy do tego siły porządkowe, a jeśli okaże się to konieczne, wyślemy także wojsko. Bardzo liczymy na współpracę ze strony obywateli.

Szef rządu obiecał restrykcyjną egzekucję założeń przyjętego rozporządzenia, ale jednocześnie wykluczył, w ramach prewencji, możliwość zamknięcia granic kraju, odnosząc się do słów niektórych polityków pytaniem – Czy chcemy zrobić z Włoch lazaret? [przyp. red. – dawne określenie szpitala wojskowego, zwłaszcza polowego, który przeznaczony był do opatrywania rannych na polu walki oraz izolacji i leczenia chorych żołnierzy].

Ministerstw Spraw Wewnętrznych ogłosiło, że policjanci bezpośrednio wystawieni na ryzyko zarażenia otrzymają maseczki ochronne i rękawiczki.

Źródła

gis.gov.pl

pap.pl

pl.wikipedia.org

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/koronawirus-wirus-covid-19-pandemia-7431634/

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter