Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kolejny projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego za miesiąc
25.01.2007
Prace nad projektem nowelizacji Prawa farmaceutycznego, zakładającym m.in. możliwość otwarcia tylko jednej apteki na 4 tys. mieszkańców oraz sztywne marże na leki, potrwają jeszcze co najmniej miesiąc - poinformował wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.


"Obecnie nad projektem pracuje Komitet Rady Ministrów. Wygląda na to, że prace potrwają jeszcze około miesiąca. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące implementacji prawa europejskiego, to nie ma większych problemów. Dyskusje dotyczą geografii aptek. To będą z jednej strony bardzo silne przepisy antykoncentracyjne, a z drugiej strony uregulowane zostanie rozmieszczenie aptek, czyli sprawa najbardziej kontrowersyjna" - powiedział PAP wiceminister po obradach sejmowej komisji zdrowia.

Piecha wyjaśnił, że w projekcie zaproponowano ograniczenie możliwości otwierania nowych aptek, jeśli wojewoda zdecyduje, że w danym województwie jest wystarczająca liczba aptek pod względem ludności i usytuowania. Poinformował też, że w projekcie rząd wprowadza kryteria decydujące o otwieraniu nowych aptek.

Jedna apteka przypadałaby na 3-4 tys. mieszkańców i miałaby być zachowana odległość w drodze publicznej 3-4 kilometry. W przypadku miast, nowa apteka mogłaby być otwarta pod warunkiem zachowania tylko kryterium populacji.

Wiceminister Piecha zapowiedział też, że nowelizacja ma się odnosić do obowiązującego już zapisu, ograniczającego liczbę aptek stanowiących własność jednego podmiotu lub podmiotów powiązanych, w tym będących członkami grup kapitałowych.

We wtorek komisja rozpatrywała poprawki podkomisji do rządowego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Jest to tzw. duża nowelizacja. Reguluje ona przepisy dotyczące reklamy leków, sprzedaży internetowej oraz wzajemne relacje lekarzy i tzw. repów, czyli przedstawicieli firm, którzy reklamują leki.

Oprac. J.G.
Źródło: PAP
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter