Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak wyrobić książeczkę sanitarno-epidemiologiczną?
Jak wyrobić książeczkę sanitarno-epidemiologiczną?

Jeżeli planujesz wykonywać pracę związaną z jedzeniem, wodą czy lekami, bardzo często wśród wymaganych przez pracodawcę dokumentów znajdować się będzie książeczka sanitarno-epidemiologiczna. Dokument ten jest potwierdzeniem braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków w określonych zawodach i może Ci pomóc w łatwiejszy sposób zdobyć pracę! Sprawdź, jak go wyrobić.

 

 

Kto musi wyrobić książeczkę sanitarno-epidemiologiczną?

Obowiązek wyrobienia książeczki sanitarno-epidemiologicznej posiadają na pewno osoby, które dostały skierowanie od pracodawcy. Jednocześnie podczas przeglądania oferty pracy powinien znajdować się tam punkt odnoszący się do potrzeby wyrobienia książeczki. Dokument ten jest wymagany od osób, które aplikują na stanowisko, gdzie pracownicy mają bezpośredni kontakt z żywnością, wodą czy lekami.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Aby wyrobić książeczkę sanepidowską, należy zgłosić się na badanie laboratoryjne do określonej jednostki. Jest ono przeprowadzane przez lekarzy medycyny pracy lub tych, zajmujących się podstawową opieką zdrowotną. Podczas badania sprawdza się zdolność do wykonywania prac związanych z wyżej wymienionymi składnikami lub określa się brak zdolności danej osoby do wykonywania pracy.

Gdzie wyrobić książeczkę sanepidowską?

Książeczkę można wyrobić w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Tam należy pozostawić materiał do badania. Na wyniki czeka się do 7 dni. Po ich uzyskaniu trzeba udać się do lekarza medycyny pracy lub opieki zdrowotnej celem sprawdzenia, czy wszystko jest w normie. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, mające na celu potwierdzenie wszystkich danych i sprawdzenie innych wyników. To właśnie lekarz wydaje dokument potwierdzający możliwość pracy w określonych zawodach, do których wymagana jest książeczka.

Ile płaci się za zrobienie badań?

Jeżeli posiadasz skierowanie na badania od pracodawcy, to on ponosi wszystkie koszta. Natomiast, gdy zgłaszasz się tam samodzielnie, musisz sam uregulować wszelkie płatności. Ich koszt waha się w przedziale od 50 do 100 zł. Do tego mogą dojść opłaty za dodatkowe badania.

Dlaczego pracodawca wymaga książeczki już na poziomie rekrutacji?

Przyszły pracodawca może poprosić o okazanie książeczki sanepidowskiej już na poziomie rekrutacji. Ma to związek z czasem na oczekiwanie na wyniki. Dodatkowo, jeżeli występuje potrzeba wykonania dodatkowych badań, czas ten się przedłuża.

Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.

Źródła

Fot. Licencja Pracuj.pl

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter