Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Instytut Przemysłu Organicznego Oddział w Pszczynie - dla zdrowia ludzi i środowiska
14.01.2013

Kwestia szkodliwego wpływu ksenobiotyków na środowisko naturalne ma coraz większe znaczenie dla opinii publicznej. Mechanizmy wpływu substancji pochodzenia obcego (ksenobiotyków) na organizmy żywe sąobiektem intensywnych badań na całym świecie. W Polsce jedną z placówek zajmujących się tematyką badań z zakresu toksykologii i ekotoksykologii jest Instytut Przemysłu Organicznego, Oddział w Pszczynie (IPO O/Pszczyna).

O placówce, jej misji i wyzwaniach stojących przed IPO O/Pszczyna w związku z rosnącymi wymaganiami legislacyjnymi wobec rejestracji chemikaliów w zakresie bezpieczeństwa rozmawiamy z kierownikiem placówki, Panem drem Przemysławem Fochtmanem.

Budynek Instytutu Przemysłu Organicznego, Oddział w Pszczynie (IPO O/Pszczyna)

Czym są toksykologia i ekotoksykologia?

Toksykologia to interdyscyplinarna nauka zajmująca się szeroko pojętym rozpoznawaniem szkodliwych oddziaływań substancji chemicznych na organizmy żywe. Toksykologia zajmuje się badaniem ksenobiotyków pod kątem i ich szkodliwego  wpływu na organizm celem oceny stopnia szkodliwości dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz  co w efekcie może prowadzić do opracowywania metod leczenia, zapobiegania i rozpoznawania zatruć. Natomiast ekotoksykologia wykorzystuje zasady tradycyjnej toksykologii w badaniach  wpływu ksenobiotyków na naturalne systemy biologiczne (ekosystemy), a szczególny nacisk kładzie się raczej na populacje organizmów i interakcje na poszczególnych poziomach troficznych niż na pojedyncze osobniki danego gatunku.Najważniejszym celem ekotoksykologii jestanalizowanie zagrożeń wynikających z działalności człowieka w środowisku a priori w przeciwieństwie do ekologii w ujęciu tradycyjnym stwierdzającej zmiany zachodzące w ekosystemach post factum.

Pobieranie próbek organizmów glebowych

 

Jaki jest cel takich badań w Polsce?

Oprócz oczywistych pobudek etycznych i ekologicznych ważne są tu kwestie prawne.
Wraz z akcesją do Unii Europejskiej Polska wyraziła zgodę na dążenie do rozwoju gospodarczego i społecznego według ujednoliconych zasad i reguł, a co za tym idzie wprowadzenie wspólnych norm prawnych i socjalnych wśród krajów członkowskich. Jedną z wprowadzonych norm jest pakiet REACH, czyli zintegrowany system rejestracji, oceny i autoryzacji w zakresie produkcji i importu substancji chemicznych. Ma on na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed zagrożeniami stwarzanymi przez chemikalia wytwarzane i stosowane na terenie UE poprzez odpowiednie ocenienie ryzyka związanego z wykorzystaniem danych substancji i zachęcanie do zastępowania „niebezpiecznych chemikaliów” bardziej ekologicznymi substytutami. Podobne ujednolicone zasady dotyczą np.: środków ochrony roślin, leczniczych produktów weterynaryjnych, produktów biobójczych.

Czym Instytut Przemysłu Organicznego Oddział w Pszczynie wyróżnia się na tle innych placówek?

IPO O/Pszczyna to jednostka badawcza o ugruntowanej, ponad 65 letniej pozycji na rynku polskim, coraz częściej współpracująca również z firmami z Europy, USA, Japonii, Australii i innych krajów członkowskich OECD. Specjalizuje się w przeprowadzaniu kompleksowych badań toksykologicznych i ekotoksykologicznych zgodnie z międzynarodowymi uznanymi metodami badawczymi (np.: OECD, ISO, EMA, US EPA i innymi). Wśród bogatej gamy usług, które oferuje są m.in. badania środków ochrony roślin, produktów leczniczych i biobójczych, dodatków do żywności i pasz czy odpadów przemysłowych  wymaganych przy ich rejestracji. Wszelkie badania oferowane w IPO O/Pszczyna są wykonywane na światowym poziomie, zgodnie z obowiązującymi metodami i normami, co udokumentowane jest licznymi certyfikatami. Ponadto, co jest niezwykle istotnym aspektem  ich działalności, IPO O/Pszczyna oferuje wykonywanie badań toksykologicznych i ekotoksykologicznych zgodnie z systemem Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (DPL).

Czym jest DPL?

Dobra Praktyka Laboratoryjna to system opracowany przez ekspertów krajów członkowskich OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) zapewniający wysoką jakość badań laboratoryjnych substancji i preparatów chemicznych, w celu ich rejestracji i wprowadzenia do obrotu towarowego. Polega on na odpowiednim dokumentowaniu uzyskanych wyników badań oraz archiwizowaniu ich w sposób umożliwiający odtworzenie toku badań. W ramach porozumienia dotyczącego wzajemnego uznawania danych - MAD (Mutual Acceptance of Data) - wyniki badań otrzymane w zgodności z zasadami DPL są akceptowane przez kraje członkowskie OECD jako wiarygodne. Ma to praktyczne zastosowanie dla firm, gdyżbadania przeprowadzone w laboratoriach certyfikowanych w zakresie DPL nie wymagają powtórzenia podczas rejestracji danego produktu w innych krajach członkowskich (lub stowarzyszonych) OECD. 

Jakie są plany na najbliższą przyszłość IPO w Pszczynie?

Obecnie placówka wdraża nowe metody badań w zakresie toksyczności inhalacyjnej. Z tą znaczą inwestycją instytut wiąże duże nadzieje. Badanie jest opracowywane w odpowiedzi na zapotrzebowanie firm, które od kilku lat podczas różnych targów branżowych dopytują o możliwość wdrożenia takiego systemu. Planowo system badań toksyczności inhalacyjnej ma zostać uruchomiony jeszcze w grudniu 2012.

***

IPO na BioForum 2013

Jak dowiedział się portal Biotechnologia.pl IPO będzie obecne na jednym z najważniejszych wydarzeń branży biotechnologicznej Europy Środkowowschodniej bieżącego roku – BioForum 2013, które tym razem odbędzie się w Budapeszcie na Węgrzech w dniach 22-23 maja. Ponieważ IPO O/Pszczyna uczestniczy w wielu targach na świecie ma już gotową, stałą ekspozycję z materiałami i folderami reklamowymi. Jak widać na przykładzie badań w zakresie toksyczności inhalacyjnej tego typu spotkania to nie tylko możliwość promocji własnych usług, ale także okazja do monitorowania aktualnych potrzeb klientów, co dla przemysłu jest równie ważne.

  

 

rozmawiał Jacek Plewka

 

dodatkowe źródła:

http://www.ipo-pszczyna.pl

http://www.chemikalia.gov.pl

http://www.environet.eu/tox/eko.htm

KOMENTARZE
Newsletter