Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjna onkologia doświadczalna w Polsce już niebawem?
09.03.2012

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelności wśród ludzi. Czynników wpływających na zachorowania jest wiele. Poszukiwanie innowacyjnych leków przeciwnowotworowych jest dziś koniecznością. Dzięki takim badaniom zaobserwować można dynamiczny rozwój terapii przeciwnowotworowych, terapii eksperymentalnych oraz innowacyjnych placówek badawczo- diagnostycznych.

Współcześnie stosowana klasyczna chemioterapia jest nadal jednym z podstawowych narzędzi onkologa w leczeniu pacjentów z chorobami nowotworowymi. Jej zastosowanie często wiąże się z silnymi efektami ubocznymi, niską skutecznością, nawrotami choroby i bardzo często z wykształceniem oporności lekowej. Obecne trendy w lecznictwie przeciwnowotworowym zmierzają ku opracowaniu innowacyjnych strategii terapeutycznych. Dlatego tak istotna jest faza badań klinicznych nowych leków, którą poprzedzają rozległe badania laboratoryjne i przedkliniczne.

Obecnie coraz więcej firm farmaceutycznych poszukuje innowacyjnego leku przeciwnowotworowego o działaniu ukierunkowanym na zdefiniowany cel molekularny w komórce nowotworowej. Takie usługi świadczyć będzie  interdyscyplinarne laboratorium NeoLek.  Prowadzone w nim będą kompleksowe badania potencjalnych preparatów przeciwnowotworowych, a także opracowywane będą własne preparaty i technologie wykorzystujące wybiórcze nośniki substancji terapeutycznych.

Działalność laboratorium bez wątpienia ma ogromne znaczenie dla przyszłości medycyny. Warto jednak spojrzeć na aspekt ekonomiczny. Wymogiem Unii Europejskiej jest prowadzenie powyższych badań w laboratoriach o standardzie GLP. W chwili obecnej, w Polsce brak jest certyfikowanych laboratoriów prowadzących badania przesiewowe w dziedzinie onkologii.

Projekt „Utworzenie Zintegrowanego Laboratorium NeoLek -Doświadczalnej Onkologii i Innowacyjnych Technologii” jest realizowany w Zakładzie Onkologii Doświadczalnej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, ma za zadanie stworzyć możliwość prowadzenia takich badań w Polsce. Bez wątpienia przyczyni się także do obniżenia nakładów finansowych, przeznaczanych na badania przez firmy farmaceutyczne. Projekt inwestycyjny, którego koordynatorem jest Prof. Janusz Boratyńskiwspółfinansowany jest  w 85% przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Wniosek o dofinansowanie znalazł się na czwartym miejscu na liście rankingowej, spośród 208 zgłoszonych projektów. Przyznana kwota dofinansowania to 17 167 970 zł.

Oferta wrocławskiego Laboratorium NeoLek skierowana jest do przedstawicieli firm farmaceutycznych, chemicznych i biotechnologicznych oraz krajowych i zagranicznych jednostek naukowych.

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter