Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Inauguracja projektu OUN
08.04.2008
15 kwietnia br. firma Adamed, wiodący polski producent farmaceutyków, wraz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego uroczyście zainaugurują realizację projektu dotyczącego opracowania innowacyjnego leku.
Lek stosowany ma być w terapii schorzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego: schizofrenii, depresji i lęku. Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 16,4 mln zl. Wspólne badania nad projektem będą prowadzone przez najbliższe 4 lata.

Warszawa, 8 kwietnia 2008 – W objętej patronatem Prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum Prof. dr hab. Wiesława Pawlika uroczystości inauguracji projektu weźmie udział 50 naukowców z Collegium Medicum UJ i firmy Adamed. To oni przez najbliższe lata będą wspólnie prowadzić badania w ramach projektu: „Opracowanie polskiego leku stosowanego w terapii schorzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego: schizofrenii, depresji i lęku – badania przedkliniczne”. Prace te będą w części sfinansowane przez budżet państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa technologiczna I”.

Projekt firmy Adamed jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce, obejmującym skoordynowane opracowanie nowej substancji psychotropowej, od sfery wytyczania celów biologicznych, projektowania i syntezy bibliotek związków chemicznych, poprzez wstępne badania farmakologiczne i toksykologiczne, aż po zaawansowane testy przedkliniczne potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania potencjalnego leku.
 „Inauguracja projektu OUN jest dowodem na to, że możliwa jest  konstruktywna współpraca pomiędzy nauką i przemysłem, której pełną efektywność zapewnia znaczące wsparcie finansowe polskiego rządu reprezentowanego w tym przypadku przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpraca ta jest jasnym dowodem na to, że w Polsce jest możliwe prowadzenie prac nad lekami prawdziwie innowacyjnymi.” – powiedział Maciej Adamkiewicz, prezes firmy Adamed.
 
Projekt jest odpowiedzią na niezwykle istotny problem cywilizacyjny – choroby ośrodkowego układu nerwowego. Celem projektu jest opracowanie nowego leku psychotropowego o wyższej skuteczności niż obecnie stosowane, cechującego się zminimalizowanymi lub wykluczonymi działaniami niepożądanymi, szczególnie o charakterze metabolicznym. Priorytetem jest uzyskanie leku antypsychotycznego, ale ze względu na zapotrzebowanie kliniczne prowadzone będą również badania pod kątem aktywności przeciwdepresyjnej i przeciwlękowej.

Pierwsza faza badań nad lekiem, polegająca na ocenie aktywności związków in vitro (testy biochemiczne), zakończy się w 2009 r. Pod koniec bieżącego roku planowane jest rozpoczęcie badań in vivo. Kolejnym etapem (planowanym na lata 2010-2012) będą zaawansowane badania farmakologiczne i toksykologiczne, wykonywane w standardzie Good Laboratory Practice, mające na celu wyłonienie najlepszych związków do badań klinicznych.
Adamed – lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Od kliku lat, w ramach tzw. Platformy Metabolicznej firma prowadzi badania nad cząsteczkami, które w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie w terapii cukrzycy typu 2. Adamed jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców. W ciągu pięciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły
blisko 100 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.

Źródło: OnBoard PR

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter