Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Gumowe rękawiczki jednorazowego użytku nośnikami zarazków
17.11.2011

 

Nawet lekarze, którzy używają gumowych rękawiczek jednorazowego użytku, mogą przenosić zarazki z jednych chorych na drugich, twierdzą specjaliści z Royal Free Campus of University College London Medical School.

Z przeprowadzonych na powyższy temat badań wynika, że lekarze i pielęgniarki zakładający rękawiczki rzadziej myją ręce zarówno przed, jak i po badaniu chorego. Ale jeszcze bardziej niepokojące jest to, że ich ręce mogą być zainfekowane nawet wtedy, gdy ich używają. Drobnoustroje są bowiem w stanie przeniknąć nawet przez pory w lateksowych rękawiczkach ochronnych, szczególnie podczas ich zdejmowana.

Lekarze i pielęgniarki najczęściej używają rękawiczek, gdy stykają się z płynami ustrojowymi chorych (krew, ślina, wycieki itp.) oraz osobami najbardziej chorymi, np. zainfekowanymi bakteriami opornymi na antybiotyki, grzybami, wirusami. Wygląda na to, iż personel medyczny błędnie ufa tej formie zabezpieczeń przed zakażeniami drobnoustrojowymi. Jak pokazują badania nie myją oni rąk w tych sytuacjach, gdy najbardziej zagrażają swym pacjentom. Najczęściej zdarza się to na oddziałach intensywnej terapii, na których przebywają osoby starsze, najbardziej narażone na zakażenia, z osłabionym systemem odporności.

Nauka staje zatem przed kolejnym wyzwaniem: stworzenia rękawiczek, które całkowicie wyeliminowałyby ryzyko przenoszenia drobnoustrojów. Ważnym aspektem pozostaje jednak uświadamiane i edukowanie lekarzy, pielęgniarek jak i pacjentów co do czyhających zagrożeń.

 

Źródło: PAP-Nauka w Polsce

 

Oprac.: Magdalena Jóźwicka

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter