Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
FDA wypowiada wojnę nielegalnym farmaceutykom w Internecie
19.10.2012

Łatwość dostępu i przystępne ceny coraz bardziej zachęcają konsumentów do kupowania przez Internet, także takich produktów jak leki. A tam gdzie duży popyt, tam i pojawiają się sprytni fałszerze. Internet zaroił się od zagrażających zdrowiu i życiu substancji!


Przeczytaj również:

Uwaga na fałszywy Adderall!


Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) we współpracy z międzynarodowymi agencjami prawnymi i regulacyjnymi podjęła inicjatywę przeciwdziałania nielegalnej, zagrażającej bezpieczeństwu konsumentów sprzedaży niezaaprobowanych leków przez Internet. Wdrożone działania mają na celu uświadomienie społeczeństwa, konfiskatę nielegalnych produktów i zamykanie stron nieuczciwych sprzedawców.

Informację o inicjatywie podano do wiadomości publicznej w trakcie piątego corocznego spotkania International Week of Action (IIWA), międzynarodowego wydarzenia mającego na celu zwalczanie sprzedaży online podrobionych i nielegalnych medykamentów.  Tegoroczna akcja Operacja Pangea V miała miejsce między 25 września a 2 października, a jej rezultatem było wstrzymanie działalności ponad 18 tysięcy nielegalnych serwisów z farmaceutykami  oraz konfiskata produktów z całego świata o wartości 10,5 miliona dolarów.

Celem tegorocznego przedsięwzięcia, które angażowało także organizacje nadzorujące legalny obrót leków i organy regulacyjne ze 100 krajów, było zidentyfikowanie producentów i dystrybutorów nielegalnych farmaceutyków i sprzętu medycznego oraz usunięcie ich z obrotu.

Konsumenci korzystający z zasobów sieci na całym świecie stają przed poważnym problemem, jakim są nielegalnie rozprowadzane farmaceutyki o potencjalnie gorszej jakości, podrobione, zanieczyszczone lub w inny sposób zagrażające zdrowiu.  – komentuje Komisarz FDA, lekarz medycyny Margaret A. Hamburg. Wysiłki poczynione w trakcie IIWA uzmysławiają, że konieczne jest podejmowanie takich działań w celu eliminacji globalnego problemu sektora zdrowotnego.  FDA czuje się zobligowane do mobilizacji sił, by uchronić konsumentów przed ryzykiem stwarzanym ze strony nieuczciwych e-sprzedawców.

FDA uruchomiła także narodową kampanię, dzięki której Amerykanie na stronie BeSafeRx- Know Your Online Pharmacy mogą dowiedzieć się, jakie zagrożenia wynikają z przyjmowania podejrzanych produktów i jak uniknąć kupowania leków z niepewnych internetowych źródeł.

W trakcie operacji wycofano leki stanowiące zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na zawartość  aktywnych składników zaaprobowanych przez FDA, ale wydawanych tylko pod nadzorem lekarzy lub składników wycofanych z rynku ze względu na bezpieczeństwo. Pośród nielegalnie rozpowszechnianych medykamentów zidentyfikowanych podczas akacji znalazły się:

  • Domperidon, lek antydopaminergiczny. Wycofany z rynku amerykańskiego w 1998 ze względu na możliwość powodowania poważnych skutków ubocznych: zaburzeń rytmu serca, zatrzymania akcji serca i nagłego zgonu. Te dolegliwości mogą dotyczyć kobiet karmiących piersią, które stosują lek niezgodnie z jego przeznaczeniem – w celu zwiększenia produkcji mleka (co jest skutkiem ubocznym przyjmowania leku, który zwiększa poziom prolaktyny we krwi).
  • Izotretynoina stosowana w leczeniu ostrych postaci trądziku, niesie ze sobą  ryzyko uszkodzenia płodu, jeśli osoba stosująca lek w trakcie kuracji zajdzie w ciążę. Aby zminimalizować ryzyko, jego dystrybucja jest ograniczona.
  • Tamiflu (fosforan oseltamiwiru) to lek używany w leczeniu grypy, często podrabiany i sprzedawany  jako „generyczny Tamiflu”, mimo że nie istnieje żaden zatwierdzony przed FDA generyk produktu. Testy dowiodły, że leki sprzedawane jako produkty generyczne zawierają niewłaściwą substancję czynną, podobną do penicyliny, mogącą wywołać silną reakcję alergiczną u osób uczulonych na penicylinę.
  • Viagra (cytrynian sildenafilu)z kolei nie powinna być stosowana bez nadzoru lekarza u osób z problemami krążenia.

FDA wysłało listy ostrzegawcze do właścicieli podejrzanych stron.  Współpracuje z organizacjami z innych krajów w celu zawiadomienia konsumentów  o możliwości sprzedawania niegodnych zaufania medykamentów.

W Polsce weryfikacją podejrzanych substancji zajmuje się Narodowy Instytut Leków http://www.nil.gov.pl/.

 

My zaś polecamy po leki chodzić do… apteki.

 

Oprac. Martyna Franczuk

 

Źródło: www.fda.gov

KOMENTARZE
Newsletter