Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Farmaceuci z krajów UE mogą legalnie pracować w Polsce
03.04.2008
Mniej formalności czeka farmaceutów z państw UE podejmujących pracę w Polsce - przewiduje wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o izbach aptekarskich. W przypadku pracy tymczasowej lub okazjonalnej procedury ograniczone będą wręcz do minimum.


Osoba zainteresowana takim zajęciem musi tylko poinformować o swych zamiarach pracy w naszym kraju okręgową radę aptekarską. W pisemnym oświadczeniu ma obowiązek wyjaśnić, czym, gdzie i kiedy będzie się zajmować, a do pisma załączyć dokument potwierdzający obywatelstwo, zaświadczenie o nabyciu uprawnień zawodowych we własnym kraju i dokumenty potwierdzające kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty. Okręgowa rada aptekarska może zwrócić się do państwa członkowskiego Unii o przedstawienie informacji potwierdzających, że osoba ta we własnym kraju wykonywała zawód w sposób należyty, że nie zostały na nią nałożone kary dyscyplinarne lub inne sankcje związane z pracą.
Uregulowanie takie jest możliwe, gdyż kształcenie farmaceutów, jego poziom i zakres, mają być identyczne w całej Unii. W Polsce w związku z tym uregulowania wymagał m.in. sposób odbywania praktyki przez absolwentów farmacji. Kontynuują oni ją po obronie pracy magisterskiej. Półroczna obowiązkowa praktyka stanowi 11. semestr studiów, a wymogi unijne były takie, że studia mają trwać 11 semestrów.
Nowe przepisy jednak nie wyjaśniają, jak długo można traktować zagranicznego farmaceutę jako pracującego w Polsce okazjonalnie. Jedno nie ulega wątpliwości: liczy się zamiar - chodzi o zatrudnienie osoby, która nie ma zamiaru osiedlać się w Polsce na stałe.

Źródło: Dziennik
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter