Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Eksperci apelują o leczenie przeciwbólowe skoncentrowane na mechanizmach powstawania bólu.
29.01.2010
Aachen, 28 stycznia 2010

Podczas drugiego spotkania ekspertów międzynarodowej kampanii CHANGE PAIN, eksperci specjalizujący się w leczeniu bólu zaapelowali o zmianę podejścia do leczenia bólu i stosowanie metod koncentrujących się na mechanizmach jego powstawania, a nie wyłącznie kontrolowania jego objawów. Wskazali również na potrzebę prowadzenia dalszych badań dla lepszego rozpoznania potrzeb pacjentów oraz zaproponowali wdrożenie narzędzi, które usprawniłyby komunikację między pacjentem a lekarzem

Decyzje dotyczące sposobu leczenia bólu przewlekłego o dużym natężeniu uwzględniają obecnie przede wszystkim stopień nasilenia bólu, nie zaś mechanizmy jego powstania. Z tego powodu leczenie farmakologiczne nie zawsze zapewnia wystarczający efekt uśmierzający ból – stwierdziła międzynarodowa komisja doradcza kampanii CHANGE PAIN prowadzonej z inicjatywy firmy Grünenthal wspieranej przez Europejską Federację Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (EFIC®). Dlatego pragnąc dostarczyć odpowiednich wytycznych środowisku lekarskiemu, zespół ekspertów omówił możliwość powołania internetowego programu edukacyjnego, który ułatwiłby przejście od leczenia przeciwbólowego skoncentrowanego wyłącznie na kontrolowaniu objawów, do leczenia skupionego na mechanizmach powstawania bólu przewlekłego.

„20 lat temu głównym kryterium, którym kierowano się wybierając lek przeciwbólowy był stopień nasilenia bólu. Od tego czasu nasza wiedza na temat bólu ogromnie się poszerzyła, dlatego też obecnie staramy się wcielić w życie nowe podejście do leczenia przeciwbólowego, koncentrujące się przede wszystkim na mechanizmach powstawania bólu” – wyjaśnił doktor Gerhard H. H. Mueller-Schwefe, przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa do Walki z Bólem (DGS) a zarazem szef międzynarodowej komisji doradczej Kampanii CHANGE PAIN.

Rozpoznanie mechanizmu, który leży u podstaw bólu u pacjentów cierpiących z powodu bólów przewlekłych, niejednokrotnie stanowi duże wyzwanie – zwłaszcza w przypadku stanów bólowych obejmujących zarówno komponentę nocyceptywną, jak i neuropatyczną. Wybór metody leczenia w oparciu o mechanizm powstania bólu i występujące objawy to sposób na udoskonalenie obecnie stosowanego leczenia przeciwbólowego: mechanizm powstawania bólu o podłożu nocyceptywnym jest inny niż mechanizm powstawania bólu o podłożu neuropatycznym, a co za tym idzie, różne rodzaje bólu zazwyczaj reagują na inne leki. Prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny bólu zwiększa zatem prawdopodobieństwo, że leczenie przeciwbólowe skutecznie uśmierzy ból, ponieważ terapia zostanie dobrana w zależności od rodzaju bólu. To z kolei pozwala poprawić jakość życia pacjentów.

„Konieczne jest zastosowanie nowego podejścia do kształcenia lekarzy, które poszerzyłoby ich wiedzę na temat różnorodnych mechanizmów powstawania bólu oraz pogłębiło znajomość zasad odpowiedniego stosowania leków przeciwbólowych” – wyjaśnił profesor medycyny Giustino Varrassi, przewodniczący EFIC stojący na czele kampanii CHANGE PAIN. „Właśnie z tego powodu na początku 2010 roku uruchamiamy dostępny w Internecie program edukacyjny PAIN, zapewniający lekarzom możliwość zindywidualizowanego dokształcania się”.

Za kolejny aspekt o istotnym znaczeniu dla optymalizacji leczenia przeciwbólowego, eksperci uznali lepszą komunikację między pacjentem a lekarzem. „Musimy dążyć do osiągnięcia wspólnego rozumienia stopnia nasilenia bólu oraz związanych z nim indywidualnych celów w zakresie leczenia przeciwbólowego” – stwierdził doktor Gerhard H. H. Mueller-Schwefe. „Jak dotąd często obserwowaliśmy znaczne różnice w ocenie stopnia nasilenia bólu przez lekarza i pacjenta, co może skutkować niedostatecznym działaniem uśmierzającym zastosowanych leków. To z kolei wpływa na pogorszenie jakości życia pacjentów oraz powoduje dodatkowe obciążenia dla systemu opieki zdrowotnej”.

Aby pomóc lekarzom w nawiązaniu lepszego kontaktu z pacjentami, eksperci zasiadający w komisji doradczej pracują obecnie nad nowym instrumentem, który ma za zadanie ułatwić pomiar i omawianie nie tylko nasilenia bólu, lecz także indywidualnych celów w zakresie leczenia przeciwbólowego poszczególnych pacjentów. Eksperci uzgodnili ponadto, że konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, które pozwoliłyby lekarzom lepiej zrozumieć oczekiwania i potrzeby pacjentów oraz wyrazili swoje poparcie dla sondażu, który zostanie przeprowadzony w 2010 roku wśród pacjentów w całej Unii Europejskiej.

O kampanii CHANGE PAIN

Kampania CHANGE PAIN ma na celu poprawę jakości leczenia silnego przewlekłego bólu i cieszy się dużym wsparciem ze strony Europejskiej Federacji Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (EFIC®). Kampania zainicjowana przez firmę Grunenthal specjalizującą się w zagadnieniach leczenia bólu jest realizowana przy współpracy specjalistów z całej Europy. Na czele międzynarodowej komisji doradczej stoją: profesor medycyny Giustino Varrassi, przewodniczący EFIC, oraz doktor nauk medycznych Gerhard H. H. Mueller-Schwefe, przewodniczący niemieckiego Towarzystwa do Walki z Bólem (niem. DGS). Najważniejsze cele kampanii CHANGE PAIN to doprowadzenie do lepszego zrozumienia nierozwiązanych dotychczas problemów medycznych związanych z leczeniem silnego przewlekłego bólu, podniesienie poziomu wiedzy środowiska lekarskiego oraz promowanie skutecznej komunikacji między lekarzem a pacjentem.

O Grunenthal

Grunenthal to międzynarodowa firma farmaceutyczna – znany na świecie ekspert w leczeniu bólu. Firma wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, dążąc do umocnienia na rynkach europejskich swojej pozycji wiodącego producenta leków uśmierzających ból o umiarkowanym lub dużym nasileniu. Firma Grunenthal, będąca rodzinną firmą, to niezależna niemiecka korporacja, która posiada spółki w 34 państwach. Założona w 1946 roku korporacja zatrudnia dziś 2.000 osób w Niemczech i 5200 osób w innych krajach. W Polsce jest obecna od 2002 roku.

www.grunenthal.com

Kontakt:

Grunenthal GmbH
Dr Nicole Foellmer
Tel.: +49 241 569-2858
Faks: +49 241 569-52858
nicole.foellmer@grunenthal.com

Hering Schuppener Healthcare
Bjoern Haertel
Tel.: +49 40 36 80 75-21
Faks: +49 40 36 80 75-99
bhaertel@hs-healthcare.de

On Board Public Relations
Katarzyna Fabjaniak
Tel.: (22) 321 51 00
Tel kom: 0 602 308 574
kfabjaniak@onboard.pl

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter