Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dużo emocji? Coupler obniży ciśnienie tętnicze
Naukowcy z Queen Mary University of London, w opublikowanym na łamach czasopisma „The Lancet” artykule, zaprezentowali nowoczesne urządzenie stosowane w przypadku pacjentów z niekontrolowanym ciśnieniem tętniczym krwi. Przy zastosowaniu Couplera zanotowano znaczące obniżenie ciśnienia, a także jego lepszą kontrolę.

To nowatorskie urządzenie zostało stworzone przez ROX Medical (San Clemente, USA), a jego działanie sprawdzone podczas międzynarodowych badań klinicznych. Stanowi on implant wielkości spinacza do papieru, który  podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym zostaje umieszczony pomiędzy żyłą oraz tętnicą w górnej części uda. Jak wykazały badania przeprowadzone z udziałem pacjentów, ROX Coupler prowadzi do szybkiego, znacznego oraz trwałego obniżenia ciśnienia krwi. Ponadto udowodniono, iż umieszczenie urządzenia w zespoleniu tętniczo-biodrowym w skuteczny sposób redukuje ciśnienie tętnicze u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem.

Nadciśnienie tętnicze powiązane jest z następującymi zaburzeniami funkcji układu sercowo-naczyniowego: choroba wieńcowa, udar, uszkodzenie serca, a także przewlekła choroba nerek, która może skutkować podwyższeniem ciśnienia tętniczego. W warunkach klinicznych niespełna 50% pacjentów charakteryzuje się pozytywną odpowiedzią na leczenie farmakologiczne skutkujące stabilizacją nadciśnienia. Dla większości z nich nie jest to proces długotrwały, zmusza do zastosowania terapii kilkoma preparatami równocześnie, co nie w każdym przypadku okazuje się w pełni skuteczne. Z tego powodu niezbędne jest opracowanie nowych metod umożliwiających skuteczniejszą stabilizację niekontrolowanego nadciśnienia.

Przeprowadzone badania kliniczne z użyciem ROX Coupler wykazały znaczące zmiany mechaniczne w strukturze tętnic przyczyniające się do redukcji nadciśnienia. Zastosowanie urządzenia, poprzez włączenie w środkowej części tętnicy naczynia krwionośnego, powoduje znaczące obniżenie oporu naczyniowego. Przyczynia się to do natychmiastowego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz jego stabilizacji w okresie 6 miesięcy od przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantu. Ponadto, w analizowanym okresie zanotowano również zmniejszoną liczbę przypadków hospitalizacji pacjentów z powodu niekontrolowanego epizodu zmiany ciśnienia. Uzyskane wyniki sugerują, iż efektywna kontrola nadciśnienia tętniczego jest możliwa w przypadku zastosowania strategii modyfikacji właściwości mechanicznych naczyń układu krwionośnego. 

Źródła

1. “Central arteriovenous anastomosis for the treatment of patients with uncontrolled hypertension (the ROX CONTROL HTN study): a randomised controlled trial” Melvin D Lobo et al.; The Lancet 2015.

2. https://www.hypertension.ca/en/

3. http://www.nadcisnienietetnicze.pl/dla_pacjentow/nadcisnienie_informacje/podstawowe_fakty

4. http://www.roxmedical.com/the-rox-solution/solution-overview/

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter