To był najlepszy kwartał w historii pod względem wielkości sprzedaży. Poprawiliśmy również zysk netto, który jest wyższy od zeszłorocznego, aczkolwiek niższych niż prognozowaliśmy – mówi Jacek Szwajcowski, prezes PGF - Potencjał Grupy po realizowanym w 2007 roku programie inwestycyjnym jest bardzo duży. Żeby go właściwie wykorzystać musimy jednak popracować nad wewnętrzną organizacją holdingu oraz zoptymalizować procesy. Podobne działania prowadziliśmy siedem lat temu po okresie fuzji i przejęć - podsumowuje Szwajcowski.
W II i III kwartale PGF planuje szereg kroków mających na celu planowaną od początku roku reorganizację Grupy. W pierwszym etapie prac, do końca marca, dokonano zmian personalnych wyłaniając liderów poszczególnych linii biznesowych. Na kluczowe stanowiska Zarząd PGF powołał cztery nowe osoby:
# Dyrektora Generalnego odpowiedzialnego za rozwój części hurtowej Grupy PGF,
# Prezesa Spółki DOZ SA odpowiedzialnego za rozwój programu „APTEKI dbam o zdrowie”
i optymalizację działania części detalicznej,
# Pełnomocnika Zarządu ds. Sprzedaży Szpitalnej,
# Prezesa CEPD odpowiedzialnego za rozwój międzynarodowy.
Drugi etap to reorganizacja Grupy na część hurtową i detaliczną oraz usprawnienie działania po okresie rozwoju w 2007 roku. W efekcie dużych przejęć zatrudnienie PGF wzrosło o prawie 1700 osób do rekordowego poziomu 6800 pracowników. Mamy największe w branży doświadczenie w szybkim równoważeniu efektów przejęć i żeby efektywnie zarządzać taką organizacją musieliśmy uprościć strukturę, ale również zredukować zatrudnienie o 300 etatów. – mówi Szwajcowski – Rozwój kosztuje nie tylko w sensie poniesionych nakładów finansowych i przejściowego wzrostu zadłużenia, ale również w sensie przesunięcia w czasie jego efektów. Dlatego planujemy oszczędności, aby wzmocnić spodziewane korzyści finansowe i przygotować się do planowanej ekspansji w Europie Centralnej. Po oddzieleniu części detalicznej od hurtowej Zarząd oczekuje również lepszego wykorzystania efektu synergii związanej z integracją pionową.
W drugim kwartale PGF zamierza również zrealizować wcześniejsze zapowiedzi i wprowadzić na New Connect spółkę Pharmena, w której ma 47,64 % udziałów. Pieniądze z emisji, kilka milionów dolarów, zostaną przeznaczone na sfinansowanie kolejnego etapu prowadzonych w USA
i Kanadzie badań klinicznych nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym. Badania prowadzi firma Pharmena North America (PNA), w oparciu o umowę licencyjną spółki Pharmena.
W projekcie bierze udział amerykański fundusz Domain Associates, który jest jedną z największych na świecie organizacji specjalizujących się w inwestowaniu w młode, obiecujące przedsiębiorstwa działające w segmentach farmaceutycznym. Fundusz zarządza aktywami 2 miliardów dolarów.
Jeżeli badania odniosą sukces będzie to pierwszy lek na bazie polskiej myśli naukowej, zarejestrowany w USA. Na razie mamy ochronę patentową we wszystkich liczących się krajach świata. Po zakończeniu prac sami możemy sprzedawać produkt na rynku wartym około 40 miliardów dolarów. Jest to największy i najszybciej rozwijający się segment branży farmaceutycznej – tłumaczy Konrad Palka, prezes Pharmeny. Drugą możliwością jest sprzedaż patentu któremuś z producentów. W 2006 roku firma Kos Pharmaceutical została przejęta przez koncern Abbott za 3,7 miliarda dolarów. W portfelu Kos Pharmaceutical jest m.in. produkt Naispann będący bezpośrednią konkurencją dla cząsteczki badanej aktualnie w USA. Nasz lek ma jednak przewagę, gdyż dodatkowo działa ochronnie na naczynia krwionośne. – tłumaczy Konrad Palka. Efekt badań klinicznych prowadzonych przez PNA będzie znany w Kanadzie do końca 2008, a w USA do połowy 2009. Wprowadzenie produktu do sprzedaży planowane jest w 2010.
Źródło: PGF
KOMENTARZE