Część naukowa rozpoczęła się wykładem pani Angeli Walasek - członkini Kola Naukowego Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która przybliżyła słuchaczom podstawy i najważniejsze aspekty dotyczące choroby, jaką jest depresja.
Depresja to zaburzenie nastroju cechujące się zmniejszeniem energii, aktywności i zainteresowań. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Aż 15-20% z pośród chorych na depresję popełnia samobójstwo. Choroba atakuje aż 3 % populacji. Biorąc pod uwagę tzw. depresje maskowane szacuje się rozpowszechnienie depresji to ok. 10%. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Obserwuje się dwa szczyty zwiększonej liczby zachorowań: dzieci i młodzież oraz osoby starsze po 65 roku życia. Około 50 % chorych nie trafia do specjalisty.
Jakie objawy są niepokojące? Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na:
Nastrój: smutny, płaczliwy, pozbawiony nadziei, niepokój apatia.
Myślenie: ponure, negatywne, niska samoocena, myśli samobójcze.
Zachowanie: mniej spontaniczne, duża męczliwość, nic nie cieszy, anhedonia, brak emocjonalnej reakcji na sytuacje, agresja lub autoagresja.
Zmiany fizyczne: spadek popędu, pogorszenie wyglądu, brak higieny, spadek/wzrost wagi, bezsenność późna, zmęczenie, niepokój ruchowy.
Jeśli pacjent jest w stanie zauważyć kilka z powyższych objawów powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty.
Następnie rozpoczął się wykład na temat depresji, paniki, strachu i lęku oraz farmakoterapii tych chorób poprowadzony przez lekarza medycyny, psychoterapeuty - panią Doktor Magdalenę Kotowicz-Kilian.
Wyróżniamy kilka rodzajów zaburzeń lękowych. Należą do nich panika i agorafobia cechująca się błędną i katastroficzną interpretacją doznań cielesnych. Wyróżnić można też lęk o zdrowie (hipochondria) bardzo podobny do paniki, lecz mniej bezpośredni. Kolejnym rodzajem jest zespół lęku uogólnionego (GAD), którego kluczowymi elementami są zaniepokojenie oraz przekonania na temat zaniepokojenia - niekontrolowane i szkodzące. Bardzo ważna jest też fobia społeczna, czyli fundamentalne przekonania o negatywnej ocenie w oczach innych i konsekwencji tej oceny.
Farmakoterapia tych chorób jest bardzo zróżnicowana i dość trudna. Stosuje się leki silnie działające z różnych grup farmakologicznych. Farmakoterapia napadów paniki obejmuje: benzodiazepiny, lecz tylko te silnie działające. Należy używać ich ostrożnie, gdyż występuje duże ryzyko uzależnienia. Leków tych nie wolno stosować przewlekle. Jedynie krótko lub doraźnie. Drugą grupą są SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) – leki te początkowo mogą nasilać objawy, lecz są bardzo skuteczne. Należy pamiętać tylko o unikaniu fluoksetyny. Ostatnim lekiem jest Efectin ER (wenlafaksyna) – której mechanizm działania polega na wybiórczym hamowaniu wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników: noradrenaliny oraz serotoniny.
Na farmakoterapię lęku uogólnionego składają się takie środki lecznicze jak Efectin ER, który w tym przypadku jest lekiem z wyboru, mianseryna oraz niskie dawki neuroleptyków. Ostrożnie należy stosować benzodiazepiny. W przypadku fobii społecznej najczęściej zastosowanie znajdują Efectin ER, paroksetyna oraz moklobemid. Doraźnie stosuje się benzodiazepisny w kombinacji z propranololem. Psychoterapia jest kluczowym elementem leczenia fobii społecznej. Hipochondrycy muszą unikać jatrogenii. Stosuje się leki z dwóch grup SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) i SNRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny). Umiarkowana skuteczność psychoterapii jest potwierdzona wieloma badaniami.
„Celem naszej inicjatywy jest pogłębienie wiedzy na temat profilaktyki, leczenia oraz pracy z chorymi dotkniętymi depresją, jak również propagowanie godnej młodego człowieka, jak i przyszłego pracownika Służby Zdrowia, postawy wobec poruszanego problemu. Ponad to, pod hasłem „lecz uśmiechem”, pragniemy wlać w serca uczestników odrobinę radości i pozytywnej energii, czemu służyć ma maraton kultowych komedii.” – powiedziały przed rozpoczęciem wydarzenia organizatorki pani Agata Grygierzec (MF - Wrocław) oraz pani Agnieszka Kobyłko (IFMSA – Poland Oddział Wrocław).
„Na zakończenie odbył się wyczekiwany Maraton Filmowy, który za sprawą kultowych tytułów filmowych z pewnością poprawił nawet najbardziej ponure nastroje. Wydarzenie przewidziane było na 100-150 osób, a na sali pojawiło się prawie 200 słuchaczy, co napawa nas optymizmem.” – dodała pani Agata Grygierzec.
Młodzi ludzie chętnie uczą się o chorobach neurodegeneracyjnych i pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to rzeszą dobrze wykwalifikowanych specjalistów, nie bojących się stawić czoła tak wymagającym jednostkom chorobowym.
Krzysztof Słomiak
portal Biotechnologia.pl
KOMENTARZE