Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Charakterystyka dolegliwości otorynolaryngologicznych – wywiad z dr n. med. Martą Michalską
Charakterystyka dolegliwości otorynolaryngologicznych – wywiad z dr n. med. Martą Michalską

Otorynolaryngologia to dziedzina medycyny, zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób, obejmujących szyję i głowę – nosa i zatok przynosowych, ucha, języka, gardła i gruczołów ślinowych, krtani i przełyku. Dotyczy także chirurgii, związanej ze schorzeniami wymienionych partii ciała. Najbardziej powszechnymi dolegliwościami tej sfery są: zapalenie gardła, zatok, krtani, ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego, ale także bezdech senny i chrapanie oraz polipy w obrębie nosa i krtani. Niestety problemy te często są ignorowane i zbyt późno konsultowane z lekarzem, mimo iż lekceważenie objawów i postawienie diagnozy z opóźnieniem mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. O źródłach i następstwach chorób głowy i szyi opowie lekarz otorynolaryngolog Marta Michalska.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny przypadłości otorynolaryngologicznych?

Przyczyny chorób laryngologicznych można podzielić na: zapalne, wywołane bakteriami, wirusami lub grzybami oraz nieinfekcyjne, wśród których dominują alergie, urazy oraz wady anatomiczne. Przykładami zakażeń bakteryjnych może być angina, spowodowana paciorkowcami oraz zapalenie zatok, często wywoływane przez Haemophilus influenzae czy Moraxella catarrhalis. Każdego dnia jesteśmy także narażeni na urazy, np. podczas uprawiania sportu, w wypadkach komunikacyjnych lub przy zwykłych czynnościach codziennych. Urazy twarzoczaszki mogą być w różnym stopniu rozległe, najczęściej są to urazy powierzchowne nosa lub złamania kości nosowych. Co więcej, nieprawidłowe czyszczenie ucha nierzadko prowadzi do zranienia przewodu słuchowego lub pęknięcia błony bębenkowej. Natomiast alergie sezonowe lub całoroczne zazwyczaj sprzyjają niedrożności nosa i zapaleniu zatok.

 

Jakie dolegliwości z tej dziedziny są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia i dlaczego?

Najbardziej niebezpieczne symptomy, zagrażające życiu, to duszność i krwawienie. Duszność krtaniowa objawia się charakterystycznym świstem, tzw. stridorem. Dochodzi wówczas do zwężenia w krtani (najczęściej w przebiegu chorób nowotworowych, konkretnie – rosnącego guza), a w skrajnych przypadkach – nawet do całkowitego zamknięcia szpary głośni i uduszenia. Krwawienia, np. z nosa czy gardła, mogą mieć różne nasilenie – od plamienia, do silnego krwotoku. Nieopanowane mogą być realnym zagrożeniem dla życia.

 

Czy komplikacje, związane z tymi schorzeniami, są najczęściej spowodowane ich bagatelizowaniem?

Często pacjenci lekceważą przedłużającą się chrypkę czy przewlekły katar. Trwająca ponad miesiąc chrypka powinna być diagnozowana, ponieważ może stanowić objaw choroby nowotworowej lub porażenia fałdów głosowych. Szybko postawiona diagnoza zwiększa szanse na wyzdrowienie i przeżycie, dlatego nie należy zwlekać ze zgłoszeniem się do laryngologa, nawet z potencjalnie błahymi objawami.

 

Jakie należy podjąć działania profilaktyczne, aby uniknąć takich zaburzeń?

Wiadomo z literatury i praktyki, że pewne czynniki są odpowiedzialne za powstawanie chorób, np. palenie papierosów sprzyja rozwojowi raka krtani, a przebywanie w hałasie powoduje niedosłuch, głuchotę i szumy uszne. Profilaktyka polega głównie na unikaniu tych zagrożeń.

 

Czy w ostatnich latach obserwuje się narastający problem w zakresie dolegliwości otorynolaryngologicznych u społeczeństwa?

Na pewno narasta problem przewlekłego zapalenia zatok. Obniżył się też wiek powstawania dysfunkcji cywilizacyjnych, takich jak: niedosłuch, szumy uszne, pogorszenie węchu i smaku. Jest to związane z trybem życia, warunkami pracy czy sposobem odżywiania się i spędzania wolnego czasu.

 

Czy otorynolaryngologia jest wciąż rozwijającą się gałęzią medycyny, w której opracowywane są nowoczesne metody leczenia?

Otorynolaryngologia jest dziedziną, która rozwija się nieustannie, podobnie jak cała medycyna. Nowoczesne rozwiązania pozwalają zniwelować rozległość zabiegów oraz ingerencję w ludzki organizm. Umożliwiają także przyspieszenie rehabilitacji chorych, a także skrócenie ich pobytu w szpitalu, przy konieczności takiego leczenia. Innowacyjną metodą jest np. sposób badania III migdałka z zastosowaniem specjalistycznej minikamery, znajdującej się na cienkim endoskopie – ENT Viewer, pozwalającej na diagnostykę w trudno dostępnym miejscu gardła.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/stokrotka-s%C5%82o%C5%84ce-dziewczynka-blond-504491/

KOMENTARZE
Newsletter