Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Białostockie Centrum Medycyny Doświadczalnej będzie badać nowe leki
09.10.2006
Przeprowadzanie badań na laboratoryjnych zwierzętach, w ściśle określonych, sterylnych warunkach, które dają gwarancję, że wyniki badań będą wiarygodne umożliwi nowoczesne Centrum Medycyny Doświadczalnej Akademii Medycznej w Białymstoku.
Nową placówkę, jedną z najnowocześniejszych tego typu w Polsce, akademia chce wykorzystywać przede wszystkim do badań nad nowymi lekami.

Jak zapowiada prorektor ds. nauki Akademii Medycznej w Białymstoku, prof. dr hab. Jacek Nikliński, który kieruje Centrum Medycyny Doświadczalnej, w laboratoriach będą wykonywane badania na zwierzętach bardzo skomplikowanych, zwierzętach zmodyfikowanych genetycznie czy z upośledzoną odpornością. Profesor podkreśla, że właśnie takie zwierzęta są używane do badań czy wdrażania nowych metod terapeutycznych na świecie.

W centrum będą hodowane szczury i myszy. Nikliński zapewnia, że badania z ich wykorzystaniem przeprowadzane będą zgodnie ze stosownymi normami i rozporządzeniami ministerialnymi i unijnymi. Przepisy te regulują kwestie ochrony zwierząt używanych do eksperymentów i innych celów naukowych.

"To szalenie ważne w medycynie, powiedziałbym krytyczny moment przed wprowadzeniem leku do kliniki wykonanie testów na modelu zwierzęcym, które dają nam prawie stuprocentową pewność, że uzyskany wynik jest wynikiem prawdziwym" – mówi Nikliński. Dodaje, że do tej pory na uczelni nie było warunków do hodowli zwierząt o tzw. restrykcyjnym statusie, ani warunków do utrzymania sterylnych warunków w czasie prowadzonych eksperymentów, a to jest konieczne do uznania wyników badań np. nad toksycznością substancji czy potencjalnymi substancjami służącymi do wyrobu leków.

Centrum Medycyny Doświadczalnej ma powierzchnię 1,5 tys. metrów kwadratowych. Znajdują się tam: część eksperymentalna, laboratoria diagnostyczne, sale operacyjne, część hodowlana dla zwierząt, kwarantanna i część gospodarcza. Jednorazowo w pomieszczeniach hodowlanych mogą przebywać 4 tys. szczurów lub 18 tys. myszy. W pomieszczeniach panuje określona temperatura, wilgotność, naświetlenie. Wstęp do centrum mają tylko upoważnione osoby, a część hodowlana i doświadczalna są chronione śluzami i matami dezynfekcyjnymi. Wszystko odbywa się w sterylnych warunkach, nawet wymiana klatek zwierząt.

Inwestycja kosztowała około 7 mln zł. Prace trwały 2 lata. Trzy czwarte środków pochodziło z UE (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego - ZPORR). Pozostałe środki przekazały Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Zdrowia.

Kierownictwo centrum będzie się starało o przyznanie placówce certyfikatu Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (GLP – Good Laboratory Practice). Dzięki temu wyniki badań przeprowadzanych w Centrum Medycyny Doświadczalnej będą uznawane w kraju i zagranicą. W przyszłości, w ramach VII Programu Ramowego UE, władze będą dążyły do uzyskania statusu Centrum Doskonałości. Nowa placówka to także szansa na pozyskanie środków na nowe badania naukowe.

Akademia Medyczna w Białymstoku chce udostępniać nową placówkę specjalistom z innych uczelni, nie tylko medycznych, a także partnerom zagranicznym. Chce także udostępniać ją firmom farmaceutycznym, chemicznym, spożywczym.

Prezentacji Centrum dokonano w dniach 6 i 7 października. Dniom Otwartym placówki towarzyszyło seminarium, w którym wzięło udział około 150 osób z kraju i zagranicy.

Źródło: PAP
KOMENTARZE
news

<Maj 2026>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter