Koncesjonowana hurtownia farmaceutyczna może być gwarantem bezpieczeństwa obrotu lekami w Polsce. Wiodące firmy farmaceutyczne na całym świecie zmierzają do zwiększenia integralności łańcucha dostaw, ponieważ problem ten może stanowić ogromne zagrożenie, a także naruszyć dobre imię producentów.
Najważniejsze w systemie dystrybucji są jakość i bezpieczeństwo leku. W polskim sektorze dystrybucji leków w ciągu ostatnich 18 lat doszło do kolosalnych zmian. Z działających 18 państwowych hurtowni Cefarm, największym polskim hurtowniom farmaceutycznym udało się zbudować w oparciu o krajowy kapitał system niezależnych i konkurujących ze sobą firm dystrybucji leków. Wdrożono nie tylko procedury tzw. "dobrej praktyki dystrybucyjnej", ale również dodatkowe wymagania jakościowe, które często przewyższają standardy w innych krajach Unii Europejskiej. Dzięki inwestycjom zarówno w nowoczesne technologie IT, robotyzację i wykwalifikowany personel, hurtownie osiągnęły wysoką jakość w przechowywaniu leków, kontroli serii i daty ważności. Dzisiaj dystrybutorzy rozwijają współpracę zarówno z producentami leków, jak i z aptekami.
Obecnie sektor dystrybucji farmaceutycznej potrzebuje stabilnej polityki ekonomicznej państwa. Hurtownie farmaceutyczne muszą przeznaczać w dalszym ciągu duże nakłady inwestycyjne na rozwój, w związku z ciągłym podnoszeniem bezpieczeństwa i jakości dystrybucji leków. Wobec zapowiadanych zmian w polityce lekowej państwa dobrze by było, gdyby dalsze zmiany legislacyjne, z którymi będzie się musiał zmierzyć parlament, nie zepsuły istniejącego systemu dystrybucji leków.
Źródło:Gazeta Finansowa
KOMENTARZE