Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Będzie podatek od firm na niezależne badania leków?
05.03.2010
Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić 3-procentowy podatek od przychodów koncernów farmaceutycznych ze sprzedaży leków refundowanych.
Pieniądze pochodzące z takiego podatku mają zostać przeznaczone na prowadzenie niezależnych badań klinicznych.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski wyjaśnia, że skopiowano by w ten sposób pomysł włoski. Podatek znany jest we Włoszech jako podatek Garratiniego. Tam producenci leków odprowadzają na rzecz państwa kwotę, która jest równa 5 procentom ich wydatków na marketing. Pieniądze te przeznaczane są na niezależne badania leków.

W Polsce wprowadzono by 3-procentowy podatek od obrotu lekami refundowanymi. Trafiałby on na specjalny fundusz, wykorzystywany na badania potwierdzające, czy konkretne leki powinny być na liście leków refundowanych.

Więcej: Rynek Zdrowia
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2026>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
Webinar online: Woda do wstrzykiwań
2026-06-03 do 2026-06-03
4
6
7
13
14
15
16
ChemTEC Poland 2026
2026-06-16 do 2026-06-18
PCI Days 2026
2026-06-16 do 2026-06-18
17
18
19
Debaty Rak Nerki
2026-06-19 do 2026-06-19
20
21
23
24
28
1
4
5
Newsletter