Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bayer wyda 60 milionów dolarów na odszkodowania
18.08.2010
Bayer zgodził się wypłacić co najmniej 60 milionów dolarów w ramach ugody w około 150 procesach dotyczących leku trasylol, wykorzystywanego do tamowania krwawienia podczas operacji serca, jak poinformowały osoby blisko zaznajomione ze sprawą.
Ugody, o których Bayer poinformował w sądzie w tym miesiącu, opiewają na kwotę około 400 tysięcy dolarów dla każdego pacjenta, jak powiedziały trzy osoby, którym znane są warunki porozumień i proszące o zachowanie anonimowości. Bayer wycofał trasylol z rynku w 2007 roku, ponieważ badania wykazały, że lek stanowi wyższe zagrożenie dla życia niż konkurencyjne preparaty.

Bayer wstrzymał sprzedaż trasylolu, po tym jak badania wykazały, że stanowi on o 50 procent większe zagrożenie dla życia pacjentów przechodzących operacje na otwartym sercu niż preparaty konkurencyjnych firm. Trasylol został zaaprobowany w Stanach Zjednoczonych w 1993 roku i miał zmniejszać krwawienie, a tym samym potrzebę transfuzji podczas operacji serca.

- Po zapoznaniu się z każdym przypadkiem, Bayer rozważy możliwość polubownego rozwiązania sporów sądowych do każdego przypadku osobno – poinformowała rzeczniczka Marcy Funk w oświadczeniu przysłanym e-mailem. Odmówiła podania informacji o rozmiarach finansowych tych porozumień.

W 2005 roku sprzedaż leku podawanego w zastrzykach wyniosła 292 milionów dolarów, a w następnym roku spadła o 34 procent, kiedy badania wywołały zaniepokojenie bezpieczeństwem jego podawania. Badania przeprowadzone w 2006 i 2007 roku wykazały, że lek może powodować uszkodzenia nerek, zawały i udary, jak wynika z lutowych dokumentów amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd (Securities and Exchange Commission).

Firmę Bayer czeka przynajmniej 1600 procesów, w których oskarża się ją, że ukryła ryzyko związane z podawanie trasylolu przed pacjentami i lekarzami, jak wynika z dokumentów firmy w komisji papierów wartościowych i giełd. Ogromna większość tych procesów została połączona przed sądem federalnym na Florydzie w postępowaniach przygotowawczych.

Na początku tego roku Steven Derringer, jeden z prawników firmy Bayer powiedział podczas przesłuchania w Palm Beach na Florydzie sędziemu okręgowemu Donaldowi Middlebrooksowi, że firma opracowała „program porozumień, mający na celu rozwiązanie nie tylko jednego czy dwóch przypadków, ale tworzący podstawy do całkowitego rozstrzygnięcia sporu” – jak wynika ze stenogramu przesłuchania sądowego.

Źródło: onet.pl
KOMENTARZE
Newsletter