Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje że obecnie na świecie około 210 milionów ludzi choruje na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, w 2005 roku liczba zgonów przez nią wywołanych wyniosła około 3 milionów. Niestety, według przewidywań WHO w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta wzrośnie na tyle by POChP uplasowała się na trzecim miejscu wśród najczęstszych powodów śmierci u ludzi.
Więcej informacji na temat tej choroby znajdziecie:
http://www.who.int/features/qa/48/en/index.html
http://www.nhlbi.nih.gov/health/public/lung/copd/
Jako że, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc stanowi w dzisiejszych czasach coraz większe zagrożenie dla naszego zdrowia i życia wiele firm farmaceutycznych rozpoczęło szeroko zakrojone i zaawansowane już badania mające na celu znalezienie skutecznego leku przeciwko niej.
Spiriva®, jest lekiem zawierającym jako substancję aktywną tiotropium. Charakteryzuje się długim antycholinergicznym działaniem, a podawana przez inhalację, znacząco i długotrwale zwiększa wydolność oddechową pacjentów podawanym przez inhalację. Dlatego też jest najczęściej przepisywanym środkiem na schorzenia związane z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc.
Osiris Therapeutics ogłosił natomiast zakończenie rejestracji na badania kliniczne testujące Prochymal, formulację macierzystych komórek mezenchymalnych stosowanych w terapii umiarkowanych i ciężkich stanów POChP. W badaniach weźmie udział 62 pacjentów w sześciu stanach USA.
Forest Laboratories na początku tego miesiąca opublikował wyniki Trzeciej Fazy Badań Klinicznych nad Aclidinium Bromide również w leczeniu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Rezultaty są bardzo optymistyczne, gdyż wykazano znaczącą statystycznie różnicę w stanie zdrowia pacjentów leczonych aclidinium bromide w odniesieniu do placebo.
Aclidinium Bromide jest antycholinergicznym rozszerzającym oskrzela środkiem podawanym pacjentom na drodze inhalacji. Charakteryzuje się wysokim powinowactwem do receptorów M3 i niskim w stosunku do receptorów M2. W ludzkiej krwi jest on gwałtownie hydrolizowany do dwóch głównych nieaktywnych metabolitów.
Są to jedynie najnowsze doniesienia o postępach badań nad lekami przeciw Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. Być może, dzięki usilnym działaniom firm farmaceutycznych, przewidywania Światowej Organizacji Zdrowia nie sprawdzą się, a liczba chorych na POChP zamiast wzrastać zacznie maleć.
Źródła: www.who.int; www.pfizer.com; www.osiristx.com; www.frx.com
KOMENTARZE