Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Badania nad innowacyjnymi lekami przeciwwirusowymi
25.11.2008
Pozytywne wyniki eksperymentalnych badań nad lekiem w terapii gorączki krwiotocznej prowadzone na University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas dają wielkie nadzieje w nowych innowacyjnych terapiach leczenia chorób wirusowych.
Chodzi o choroby takie jak grypa, zapalenie wątroby typu C a także przeciw wirusom HIV czy Ebola.

Badania prowadzi dr Philip Thorpe, profesor farmakologii na University of Texas, przy czym charakteryzują się one zupełnie nowym podejściem do oddziaływań pomiędzy lekiem a wirusem.

Bavituximab,
produkowany przez firmę Peregrine Pharmaceuticals, korzysta z mechanizmu obronnego wykorzystywanego przez wirusa celem ukrycia się przed układem immunologicznym, nie oddziaływuje natomiast bezpośrednio z samym wirusem.

Stres spowodowany przez atak wironów na komórkę wywołuje zmiany w strukturze błony komórkowej gdzie cząsteczka fosfatydyloseryny, usytuowana do wnętrza komórki, ulega przemieszczeniu na jej powierzchnię. Ten właśnie lipid usytuowany na powierzchni komórki stanowi czynnik wiążący cząsteczkę genetycznie zmodyfikowanego przeciwciała jakim jest Bavituximab. Kompleks taki usytuowany na powierzchni błony komórkowej stanowi sygnał rozpoznawczy dla białych krwinek do ataku na zakażoną komórkę.

Takie ukierunkowanie działania leku wykorzystujące pewne właściwości wirusa pozwala  na szybkie zwalczenie wirusa bez względu na jego mutacje.

W badaniach zespołu dr Thorpe'a skuteczność leku oceniana była na świnkach morskich w zaawansowanym stadium zakażenia wirusem gorączki Lassa -choroby występującej powszechnie w państwach zachodniej Afryki. Badania prowadzone były na dwóch grupach badanych:
  1. zwierzętach leczonych jedynie bavituximab, dla których współczynnik przeżywalności wyniósł 50%
  2. zwierzętach leczonych bavituximab w połączeniu z substancją hamującą replikację wirusa - ribavirin'em - gdzie współczynnik przeżywalności wyniósł 63%
Wirus Ebola (jedna z pierwszych fotografii 13 października 1976 roku - F.A. Murphy)


Wyniki badań wskazały ponadto iż leki te mogą być skuteczne również przeciwko innym rodzajom wirusów krwiotocznych takich jak Ebola czy Marburg oraz że charakterystyczne przemieszczenia lipidów w błonie komórkowej występują także w przypadku wielu innych infekcji wirusowych w tym grypy, ospy i wścieklizny co daje ogromny potencjał rozwoju innych leków o podobnym działaniu.

Źródło: www.reuters.com
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter