Skutki antybiotykoterapii
W najnowszym badaniu naukowcy oceniali, w jaki sposób Candida albicans kolonizuje jelita. Grzyb ten, znany z infekcji drożdżakowych pochwy, zwykle jest leczony miejscowo lub doustnie, bez poważnych skutków ubocznych. Ponadto jest on naturalnie obecny w jelitach ok. 60% populacji, nie powodując żadnych objawów. Niemniej gdy układ odpornościowy jest osłabiony, grzyb może rozprzestrzenić się poza jelita, powodując inwazyjną kandydozę – poważną infekcję o wysokim wskaźniku śmiertelności. Szczególnie pacjenci cierpiący na nowotwór krwi często potrzebują antybiotyków, które mogą zaburzać mikrobiom jelitowy, zmniejszając ilość pożytecznych bakterii, które pomagają zapobiegać kolonizacji przez grzyby. Redukcja ich liczby pozwala Candida albicans na rozrost w jelitach. Takie następstwo jest najczęstszą przyczyną kandydozy u osób leczonych na nowotwory krwi.
Badania na Candida albicans
Przedmiotem badania naukowców było sprawdzenie preferencji odżywczych Candida albicans – w badaniu na myszach dowiedziono, że ich głównym składnikiem odżywczym są cukry proste. Ponadto wykazano, że pomimo obecności cukrów, grzyby nie rosły w warunkach hipoksji, co oznacza, iż tlen jest niezbędny do ich rozwoju.
Probiotyki a wzrost grzybów
Przeprowadzone doświadczenia dowiodły, że antybiotyki zmniejszają ilość pożytecznej mikroflory jelitowej, w tym bakterii obniżających poziom tlenu w jelitach, a podawanie myszom probiotyków zapobiegało wzrostowi C. albicans w jelitach. Niemniej probiotyki mogą być zniszczone przez antybiotyki i terapię przeciwnowotworową, dlatego nie są skutecznym rozwiązaniem w przypadku pacjentów chorujących na nowotwór krwi, narażonych na inwazyjną kandydozę. Z tego względu dla badaczy priorytetem było znalezienie terapii, która mogłaby działać jak probiotyki, a jednocześnie zapewniać efektywność, pomimo wdrożonej antybiotyko- i chemioterapii.
Mesalazyna jako alternatywa dla probiotyków
Zespół naukowców poddał badaniom mesalazynę, lek przeciwzapalny stosowany w przypadku chorób zapalnych jelit, w kierunku bezpieczniejszej alternatywy dla probiotyków pod kątem narażenia na rozwój C. albicans w jelitach. Badania wykazały, że mesalazyna może zastąpić działanie pożytecznych bakterii podawanych w formie probiotyków, ograniczając ilość tlenu w jelitach i zapobiegając wzrostowi C. albicans. – Ograniczenie tlenu w jelitach przez zastąpienie funkcji dobrych bakterii może być strategią redukcji inwazyjnej kandydozy. Nasze badania otwierają nowe możliwości leczenia śmiertelnych infekcji grzybiczych, zwłaszcza dla pacjentów z nowotworami, ponieważ grzyby nie mogą stać się odporne na hipoksję – mówi Adreas Bäumler, główny autor badania.
KOMENTARZE