- Tytuł projektu wskazuje na podjęcie tematu tyleż aktualnego, co trudnego. Chodziło o wspomożenie transferu wiedzy ze sfery nauki do przedsiębiorstw. – mówi dr Ewa Sadowska-Kowalska, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Asystenci innowacji to osoby, które pośredniczą w kontaktach między ośrodkami naukowymi i naukowo-badawczymi a przedsiębiorstwami. Ich rolą jest wspieranie i rozwój współpracy w zakresie innowacji i transferu technologii. Asystenci innowacji w ramach projektu odbywali staż w firmie o profilu zgodnym z ich specjalizacją i zainteresowaniami naukowymi. Według założeń projektu, asystenci innowacji w trakcie stażu mieli przedstawić firmie rozwiązanie innowacyjne wraz z rekomendacją jego wdrożenia. W trakcie trwania projektu, podczas cyklu obowiązkowych szkoleń, odbywających się w siedzibie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości od października 2011 r. do lutego 2012 roku, uczestnicy zdobywali wiedzę potrzebną do pełnienia roli pośrednika między ośrodkami naukowymi, a przedsiębiorcami. W programie wzięło udział 14 osób, będących absolwentami łódzkich uczelni wyższych. Pełniły one rolę asystentów innowacji w 14 firmach. Reprezentowali oni różne dziedziny nauki: technika cieplna i chłodnictwo, biologia, budownictwo przemysłowe, ekonomia, zarządzanie przedsiębiorstwem, budowa i eksploatacja maszyn, elektrotechnika, fizyka, energetyka, zarządzanie i chemia. Oczywiście wszystkie firmy biorące udział w projekcie miały swoje siedziby w województwie łódzkim, a 11 z nich w samej Łodzi.
Pomimo tego, iż program był pilotażowy i niewielka liczba przedsiębiorstw oraz asystentów innowacji była w niego zaangażowana, to pozytywne wnioski mogą stanowić podstawę i inspirację do jego kontynuacji w przyszłości. W ocenie pomysłodawców, jak i asystentów innowacji dał on wymierny i satysfakcjonujący efekt odzwierciedlający się we wzroście innowacyjności łódzkich firm.
- Sami asystenci innowacji wysoko ocenili przyrost wiedzy z zakresu innowacyjnego rozwoju przedsiębiorstwa, który dokonał się poprzez udział w szkoleniach i poprzez coaching w procesie pracy nad projektem. Podkreślili możliwość wniknięcia w istotę przedsiębiorczości, zapoznanie się ze strukturą i organizacją procesów biznesowych. Wielu, ze względu na specyfikę studiów podstawowych, po raz pierwszy miało kontakt z realiami życia gospodarczego – mówi dr Ewa Sadowska Kowalska.
Przykładem firmy z sektora farmaceutycznego, która skorzystała z pomocy Asystenta Innowacji jest Polfa Łódź. Firma, na rynku obecna od 75 lat jest jednym z najważniejszych producentów suplementów diety w Polsce. Polfa Łódź specjalizuje się także w tworzeniu wysokiej jakości produktów leczniczych i kosmetyków.
Z racji dynamiki rozwoju i wysokiej konkurencji na rynku OTC i suplementów diety firmy muszą wprowadzać coraz to nowe produkty lecznicze do swojego portfolio i intensywniej zabiegać o klienta. Jednak rynek wymaga nowości.
Potrzebę tę doskonale zrozumiał Karol Ciepluch, doktorant biofizyki Uniwersytetu Łódzkiego, który zaproponował połączenie suplementów diety z nanotechnologią. Takie połączenie mogłoby zaowocować powstaniem zupełnie odmiennego, rewolucyjnego produktu, dzięki któremu Polfa Łódź zdobyłaby nowe grono konsumentów. Innowacja polegałaby na opracowaniu produktu, będącego połączeniem koenzymu Q10 i biopolimerów tzw. krzemionki mezotropowej. Współpraca Polfy z Asystentem obejmowała stworzenie nowego produktu, oszacowanie jego skuteczności, analizę ryzyka wprowadzenia na rynek, a także określenie spodziewanych efektów finansowych.
Staże w projekcie Asystent Innowacji trwały 5 miesięcy, w świecie farmaceutyki jest to okres zdecydowanie za krótki na opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Mimo iż nie udało się zrealizować zaproponowanego projektu, a dodatkowo okazał się on mało skuteczny i drogi, nie można mówić o porażce. Można śmiało powiedzieć że Karol Ciepluch postawił pierwszy krok do zacieśnienia współpracy uczelni z biznesem. Po zakończeniu projektu Uniwersytet Łódzki, reprezentowany przez Katedrę Biofizyki Ogólnej, zdeklarował się, że podejmie współpracę z biznesem.
Projekt „Asystent Innowacji” zapewne zapoczątkuje współpracę ośrodków akademickich i firm farmaceutycznych, jednak w tej branży efektów prac należy spodziewać się znacznie później.
Anna Byczkowska/Tomasz Sznerch
źródło: Transfer wiedzy ze sfery nauki do przedsiębiorstw przez asystenów innowacji. Adaptacja programu Dolnej Austrii w regionie łódzkim, red dr Ewa Sadowska-Kowalska, Łódź 2012.
Więcej informacji na stronie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości http://www.frp.lodz.pl/
KOMENTARZE