Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Argyria i koloidalne srebro - czy kolejne badania są potrzebne?
05.11.2012

Niebieskie zabarwienie skóry jest powodem wstydu dla osoby cierpiącej na argyrię i ciekawości dla osób pierwszy raz mających kontakt z tą chorobą. Skąd się ono bierze i jaki ma  związek z zażywaniem preparatów zawierających jony srebra? Liczne publikacje naukowe nie zostawiają na koloidalnym srebrze suchej nitki, lecz nadal nie brakuje zwolenników przekonanych o licznych właściwościach zdrowotnych tego "środka leczniczego".


Przeczytaj również:

Nanotechnologie w kosmetyce- idealne rozwiązanie dla pokonania bariery naskórkowej?

 

Aluminium w antyperspirantach wzbudza coraz więcej wątpliwości


Argyria - co to jest?


Argyria (srebrzyca) to choroba związana z przewlekłą ekspozycją na produkty zawierające srebro. Jony srebra osadzają się i w skórze, błonach śluzowych, narządach wewnętrznych i układzie nerwowym. Najbardziej widocznym objawem przedawkowania preparatów srebra jest niebieskie lub niebieskoszare zabarwienie skóry, widoczne zwłaszcza na twarzy, szyi, ramionach, dłoniach, a czasem też na paznokciach. Mimo, iż argyria jest głównie  problemem kosmetycznym, to zmieniona barwa skóry jest niestety trwała i do tej pory nie odkryto skutecznego sposobu jej wyleczenia.


 
flickr.com: Papa Smurf by kevynjacobs

 

Co wywołuje argyrię?


Jony srebra wchodzą w skład licznych preparatów leczniczych dostępnych bez recepty, a bogate i  kuszące opisy działania zachęcają do zakupu. Najbardziej popularnym produktem jest oczywiście koloidalne srebro. Propaguje się pogląd mówiący o tym, że doskonale wspomaga leczenie wielu schorzeń: AIDS, artretyzm, nowotwory, cukrzyca czy nadciśnienie. Mimo to autorzy licznych publikacji naukowych twierdzą, że:

  • nie wykazano naukowych dowodów na skuteczność koloidalnego srebra,
  • srebro nie wykazuje żadnej funkcji w organizmie, nie jest niezbędnym minerałem ani panaceum na choroby i nie powinno być tak promowane,
  • FDA nie uważa, że stosowanie srebra koloidalnego jest bezpieczne i skuteczne w leczeniu jakiejkolwiek choroby, dlatego już w 1999 roku wydano zalecenie w zakresie jego bezpieczeństwa - mimo tego preparaty OTC srebra koloidalnego nadal są obecne w sprzedaży jako suplementy diety lub środki homeopatyczne,
  • koloidalne srebro nigdy nie powinno być stosowane jako zamiennik dla konwencjonalnych terapii medycznych lub powodem do odroczenia wizyt u lekarza.

Często niestety na ulotce nie ma informacji o ewentualnych skutkach ubocznych przyjmowanego preparatu. A już na pewno nie wspomina się o możliwości wystąpienia argyrii.

Aby doszło do powstania argyrii, należałoby zażywać minimum 30 g koloidalnego srebra przez conajmniej pół roku. Tak drastyczne przekroczenie akceptowanej dawki dziennej w normalnych warunkach może budzić pewne trudności. Przypadki związane z wystąpieniem argyrii mogą więc wynikać jedynie z nadgorliwości osoby przyjmującej srebro koloidalne.
Jak dochodzi do argyrii?

Amerykańscy naukowcy z Brown University dość niedawno wyjaśnili zasadę powstawania argyrii. Stwierdzili, że składa się na nią ciąg reakcji chemicznych, przypominających... wywoływanie zdjęcia. Nanosrebro ulega rozkładowi w żołądku, następnie jest wchłaniane do krwioobiegu i ostatecznie odkłada się w skórze. Pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne skóra zmienia zabarwienie na niebieskie. Stwierdzono, że ta fotochemiczną reakcja jest nadzwyczaj podobna do tej, która umożliwia otrzymanie czarno-białych fotografii.

Podejrzewano, że pod wpływem kwaśnego środowiska w żołądku powstają jony Ag+. By to udowodnić, naukowcy przeprowadzili serię symulacji, które naśladowały białkowy skład krwi oraz błonę podstawną skóry.

Stwierdzono, że podczas oddziaływania soków żołądkowych na nanosrebro dochodzi do odrywania się elektronów. Powstające w tej reakcji kationy trafiają do krwioobiegu, a tam wiążą się z siarką białek krwi, które rozprowadzone zostają w całym organizmie (m.in. w skórze). Wystawiając żel kolagenowy (błona podstawna skóry) z kationami Ag+ na oddziaływanie ultrafioletu, elektrony otaczającego materiału przeskakują na kationy. W ten sposób uzyskano podobny efekt, który wykorzystuje się w fotografii srebrowej.

Być może odkrycie to zwróci uwagę naukowców na potrzebę dalszych doświadczeń nad wpływem jonów srebra na organizm człowieka. Jednak czy w dobie sprawdzonych środków leczniczych takie badania mają jakikolwiek sens?

Małgorzata Woźniak

Źródła:

1. Hyok Bu Kwon, M.D., Joon Ho Lee, M.D., Seung Ho Lee, M.D., Ai Young Lee, M.D., Ph.D., Jong Sun Choi, M.D., Yeon Soon Ahn, M.D., Ph.D.: "A Case of Argyria Following Colloidal Silver Ingestion", Ann Dermatol Vol. 21, No. 3, 2009
2. Akhil Wadhera M.D., Max Fung M.D.: "Systemic argyria associated with ingestion of colloidal silver", Dermatology Online Journal 11 (1): 12
3. nccam.nih.gov/health/silver
4. news.brown.edu

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter