Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Apteki walczą z urzędnikami o wypłatę refundacji za leki
08.05.2008
Właściciele aptek apelują aby Narodowy Fundusz Zdrowia nie odbierał uznaniowo należnych im refundacji. Wystąpili do rzecznika praw obywatelskich.


Farmaceuci uważają, że podczas rozliczania refundacji NFZ działa niezgodnie z prawem, świadomie wykorzystując swoją uprzywilejowaną pozycję i swobodnie dysponując środkami publicznymi na finansowanie opieki zdrowotnej.
Chodzi o odmawianie przez NFZ wypłaty aptekom części bieżących refundacji w związku z nieprawidłowościami w wypisywaniu recept przez lekarzy za okresy wcześniejsze. Apteki bowiem okresowo (nie częściej niż raz na 14 dni) przedstawiają funduszowi zestawienia leków refundowanych wydanych bezpłatnie lub za częściową odpłatnością. Na podstawie tych zestawień NFZ wypłaca aptekom refundację. Jeżeli ma wątpliwości co do rzetelności rozliczeń, to może wydłużyć termin wypłaty refundacji do czasu przekazania przez aptekę kompletnych danych.
W liście do Janusza Kochanowskiego aptekarze przyznają, że art. 63 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2004 r. nr 210, poz. 2135 ze zm.) daje funduszowi prawo przedłużenia czasu wypłaty refundacji w razie, gdy stwierdzi nieprawidłowości w zestawieniu. Nie oznacza to jednak - ich zdaniem - by NFZ miał prawo potrącania jakichkolwiek kwot z bieżącej, w pełni należnej aptece refundacji.
Niektóre apteki zdecydowały się nawet na spory sądowe z NFZ. Kilka z nich wygrało - tak było np. w Szczecinie, Warszawie i w Gdańsku. Pisała o tym m.in. "Rz". Przegrywały w sądach też m.in. oddziały lubuski i śląski NFZ. Działania NFZ uderzają w płynność finansową aptek i pogarszają ich sytuację ekonomiczną.
Aptekarze podkreślają też, że zarówno ich zasady etyczne, jak i prawo, nie pozwalają na odmowę wydania leku (albo odmowę jego sprzedaży po niższej, refundowanej cenie) tylko dlatego, że recepta ma braki formalne, którym zawinił wypisujący ją lekarz.
"Grozi nam ewentualna odpowiedzialność dyscyplinarna, cywilna i karna w wypadku, gdyby w związku z niezrealizowaniem recepty pacjent poniósł szkodę na zdrowiu" - piszą aptekarze do rzecznika. Sugerują, aby NFZ karał lekarzy, którzy źle wypisują recepty, bo zabranie refundacji aptekom i tak nie likwiduje problemu.

Źródło: Rzeczpospolita
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter