Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szczepionka przeciwko krztuścowi jest tuż, tuż!
Najnowszy projekt badawczy Innovative Medicine Initiative pozwoli opracować innowacyjne szczepionki przeciwko krztuścowi. Na walkę z chorobą, która jest jedną z głównych przyczyn zgonów dzieci na całym świecie, IMI przeznaczy aż 115 mln euro. Kwota ta pochodzi w połowie od Komisji Europejskiej, a w połowie od branży farmaceutycznej: spółek należących do Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) oraz innych partnerów, takich jak Fundacja Billa i Melindy Gates.

Inicjatywy IMI wspierają rozwój innowacji i za cel stawiają sobie przyspieszenie procesu powstawania ulepszonych i bezpiecznych dla pacjentów leków. IMI jest publiczno-prywatnym partnerstwem, a do jego powstania przyczyniła się m.in. European Federation of the Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA), której członkiem jest INFARMA oraz inne organizacje pozarządowe.  Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA reprezentuje 29 działających w Polsce wiodących firm sektora farmaceutycznego, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i produkujących leki innowacyjne, w tym biotechnologiczne.

Projekt ulepszenia szczepionek jest kolejną wspólną inicjatywą przemysłu farmaceutycznego oraz Komisji Europejskiej realizowaną w ramach Innovative Medicine Initiative. W pracach nad poprawą jakości profilaktyki krztuśca obie instytucje wspierać będzie fundacja założona przez Billa i Melindę Gates. - Prace nad stworzeniem nowej, skutecznej szczepionki na krztusiec są jednym z przykładów zaangażowania branży farmaceutycznej w rozwiązywanie istotnych, globalnych wyzwań zdrowotnych. Ważnym aspektem realizowanych przez IMI projektów jest także wspótworzenie przez Komisję Europejską i przemysł farmaceutyczny finansowych oraz logistycznych warunków dla międzynarodowej współpracy między instytucjami naukowymi, ośrodkami badawczymi czy środowiskiem akademickim- wyjasnia Paweł Sztwiertnia Dyrektor Generalny INFARMY.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania inicjującego projekt pomimo wypracowania powszechnych programów szczepień krztusiec pozostaje niezwykle niebezpieczną chorobą, która co roku rozpoznawana jest u około 16 mln dzieci na świecie. Ta ostra choroba zakaźna układu oddechowego odznacza się wysokim poziomem śmiertelności. Szacuje się, że rocznie z jej powodu umiera aż 195 tysięcy dzieci co czyni ją jedną z głównych przyczyn zgonów wśród nieletnich. Krztusiec należy do grupy często występujących chorób zakaźnych. Według WHO w ciągu ostatnich lat na świecie notowano rocznie około 10 000 000 zachorowań. Spośród tej liczby około 40% przypadków kończy się śmiercią pacjenta, a 90% zgonów dotyczy rozwijających się krajów Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Krztusiec należy do pierwszej 10 chorób zakaźnych najczęściej powodujących zgon niemowląt do 1. roku zycia.

 

W Polsce krztusiec stanowi istotne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. W 2012 roku odnotowano najwyższą od 40 lat liczbę nowych zachorowań – 4684 przypadków. Rok później, w 2013 zgłoszonych zostało 2185 zachorowań, jednak wyniki badań przeprowadzanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wskazują, że realnie chorych dzieci i dorosłych jest znacznie więcej. Szczepionki przeciwko krztuścowi w wielu krajach wpisane są do obowiązkowego kalendarza szczepień. Mimo to na całym świecie możemy zaobserwować stale wzrastającą liczbę chorych dzieci.

 

Nowy projekt IMI umożliwi udoskonalenie istniejących rozwiązań, tak by zagwarantować ich większą efektywność. Aplikacje o granty w ramach projektu, który obejmuje również zdalną diagnostykę  chorób czy pracę nad metodami szybszego udostępnienia leków pacjentom, składać mogą instytucje naukowe, ośrodki akademickie, organizacje pozarządowe oraz firmy z całej Europy w tym również z Polski. IMI stanowi dla nich ogromną szansę na włączenie się w paneuropejskie projekty z zakresu biotechnologii, pozyskanie środków finansowych oraz skorzystania z udostępnionych przez firmy farmaceutyczne placówek badawczych. W sumie na wszystkie badania realizowane w ramach najnowszej odsłony IMI przeznaczono aż 115 mln euro. Termin składania aplikacji upływa 25 marca 2015 roku.

 

Autor: Anna Szulc

Źródła

www.mp.pl

 

KOMENTARZE
news

<Luty 2027>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Newsletter