Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Adamed – doceniony przez UE
15.12.2011

W podwarszawskim Pieńkowie pojawiły się kluczowe postacie związane z branżą farmaceutyczną na szczeblu europejskim: Richard Bergstorm z European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations oraz Greg Perry z European Generic Medicines Association. Obecni byli także przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także reprezentanci Polskiego Instytutu Farmaceutycznego, Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Spotkanie z Zarządem Adamedu było wyróżnieniem za niewątpliwe zasługi polskiej firmy farmaceutycznej na rzecz rozwoju innowacji.

Jesteśmy dumni z tego, że Adamed został wybrany spośród wszystkich firm farmaceutycznych w Polsce i jako jedyny mógł gościć przedstawicieli państw członkowskich tak wysokiego szczebla oraz zaprezentować swoją działalność w obszarze projektów innowacyjnych. Dla naszej firmy jest to niewątpliwie ważne wyróżnienie – mówi Maciej Adamkiewicz, Prezes Grupy Adamed.

Moim zdaniem najważniejszym wyzwaniem jest opracowanie wspólnej strategii dla sektora farmaceutycznego – rząd i przemysł powinny obrać jedną strategię i określić, w którym kierunku podążać. Należy poszukiwać rozwiązań systemowych, które stworzą w długim okresie stabilne i przyjazne warunki rozwoju branży farmaceutycznej. Okres powstawania produktu trwa przecież od 10 do 15 lat. Jego powodzenie zależy również od stabilności rynkowej. Jeżeli jej nie ma, to projekty nowych leków są po prostu zagrożone. Taka jest właśnie specyfika przemysłu farmaceutycznego. Dlatego też uważam, że rząd powinien zdeklarować, w porozumieniu z przemysłem, jaki kierunek należy obrać. Firmy farmaceutyczne chcą współtworzyć rzeczywistość biznesową, w której się poruszają – dodaje Adamkiewicz.

Dlaczego Adamed?

Adamed wyrósł z małej firmy, która stopniowo wspięła się na sam szczyt i teraz skutecznie konkuruje z zagranicznymi farmaceutycznymi gigantami. To przykład spółki, która odniosła sukces w wybitnie trudnej branży. Pokonała wyzwania związane z patentowaniem i testowaniem leków, wyjątkowo restrykcyjnymi przepisami, ogromnymi nakładami na badania i rozwój, mając z drugiej strony rynek zalewany tańszymi odpowiednikami.

Od 2001 roku Dział Research & Development Adamed prowadzi prace w ramach trzech programów badawczych. Najbardziej zaawansowany  program - metaboliczny - koncentruje się na wynalezieniu nowoczesnej terapii mającej zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu II. Głównym założeniem programu onkologicznego jest opracowanie kierowanej terapii przeciwnowotworowej. Cel programu neuropsychia-trycznego to wynalezienie skutecznych terapii w leczeniu schizofrenii, zaburzeń lękowych oraz depresji.

Adamed pracuje nad nowoczesną metodą walki z rakiem, czyli terapią celowaną, gdzie celem aktywnej cząstki jest konkretna molekuła czy kaskada sygnałowa, bezpośrednio zaangażowana w rozwój nowotworu. W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować wejście do praktyki klinicznej tego typu terapeutyków, jak np. niskocząsteczkowe inhibitory tyrozynowych kinaz białkowych (np. imatinib i erlotinib hamujących odpowiednio aktywność kinazy ABL i receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR – ang. Epidermal Growth Factor Receptor) o aktywności kinazowej.

Innym przykładem są cząsteczki biologiczne. W tej dziedzinie dynamiczny rozwój przeżywają przeciwciała neutralizujące, które hamują receptory odpowiedzialne za aktywację krytycznych w nowotworzeniu szlaków sygnałowych (np. transtuzumab, hamujący HER2).

Zadania Adamedu oscylują wokół badań zarówno nad cząsteczkami chemicznymi, jak i białkowymi, w specyficznym połączeniu ich działania i uzyskaniu zjawiska synergii w kontekście aktywności przeciwnowotworowej. Tego typu projekty stawiają Adamed na pozycji lidera polskiego rynku leków nowej generacji.

red. Blanka Majda 

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter