Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
21 mln zł straty to sukces?
18.05.2009
Bioton S.A. zamknął pierwszy kwartał bieżącego roku stratą sięgającą 21 milionów złotych. Władze spółki, a nawet część analityków uważa to jednak za całkiem dobry wynik.
-Pierwszy kwartał 2009 roku był dla spółki wyjątkowym okresem, w którym z zaangażowaniem i determinacją rozpoczęto szereg konkretnych działań i decyzji istotnych dla przyszłości i stabilności kapitałowej spółki - podsumowuje wyniki Janusz R. Guy, prezes BIOTON S.A. - Spółka rozpoczęła proces restrukturyzacji Bioton S.A. w Polsce z udziałem firmy Roland Berger oraz wzmocniła kadrę menadżerską o kluczowe osoby o wysokich kwalifikacjach w obszarach: finanse, rozwój rynków i produktów oraz zarządzania zasobami ludzkimi.

Spółka tłumaczy stratę niższymi całkowitymi przychodami, wzrostem kosztów ze względu na udział produktów o niższej marży oraz negatywnym wpływem udziału w wyniku Grupy jednostek konsolidowanych metodą praw własności.

Bioton z jednej strony może pochwalić się wzrostem sprzedaży na rynku klasycznych insulin ludzkich w Polsce. W porównaniu do pierwszego kwartału 2008 roku sprzedano o 4,2 procent więcej opakowań Gensuliny. Z drugiej jednak strony, ze względu na dużo mniejszą sprzedaż insuliny w Indiach, niższe dochody ze sprzedaży odnotowała Grupa SciGen.

Ostateczny, minusowy wynik grupy Bioton był w dużej mierze również efektem wzrostu kosztów.

- Na poziomie Grupy, jest on głównie spowodowany większą dynamiką sprzedaży produktów o niższej marży (efekt struktury), jak również ze względu na wpływ konsolidacji spółek włoskich (Pharmatex i Fisiopharma) oraz spółek z grupy MJ. Wzrosły również koszty Grupy SciGen. W kwietniu 2009 roku nastąpiła zmiana prezesa zarządu spółki SciGen. W konsekwencji przeprowadzona zostanie gruntowna restrukturyzacja kosztów Spółki SciGen jeszcze w 2009 roku - napisano w komunikacie.

Dlatego, mimo straty w pierwszym kwartale, władze spółki widzą przyszłość w jasnych kolorach.

- Przypomnę tylko, że w 2008 roku BIOTON SA finansował się krótko i średnioterminowym długiem bankowym oraz emisją krótkoterminowych obligacji zwykłych. Terminy zapadalności poszczególnych rat kredytów i obligacji skutkowały podjęciem rozmów z instytucjami bankowymi dotyczącymi prolongaty oraz zmiany warunków finansowania. Już dziś wiemy, że w wyniku bezprecedensowych - przy aktualnym stanie nastrojów inwestorskich - decyzji aktualnych i nowych akcjonariuszy, z dużym sukcesem przeprowadziliśmy emisję akcji oraz imiennych warrantów subskrypcyjnych. Spółka pozyskała kapitał konieczny do uzdrowienia sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej BIOTON oraz zapewnienia jej stabilnego rozwoju. Pozyskanie przez spółkę kapitału w drodze emisji akcji i warrantów świadczy o zaufaniu, jakim inwestorzy obdarzyli nową strategię Grupy BIOTON. Jej fundamenty  oparte są na dwóch kluczowych filarach. Pierwszy to wykorzystanie dotychczasowej ekspansji międzynarodowej oraz  wzrost sprzedaży poprzez współpracę z kluczowymi firmami farmaceutycznymi na rynkach o dużym potencjale wzrostu, przede wszystkim azjatyckich (Indie i Chiny). Drugi to optymalizacja aktywów i kosztów – mówi Janusz R. Guy.

* * *

Komentarz Pawła Cymcyka, analityka A-Z Finanse:

Wyniki spółki BIOTON nie były tak dobre jak oczekiwał tego rynek. Niecałe 20 mln złotych straty dla spółki tej wielkości to nie żadna trauma, ale martwi fakt, że głównymi przyczynami tej straty są odpisy z wyceny akcji HTL-Strefy, konsolidowanych spółek i ciążące kredyty. Pozytywnym aspektem jest osiągniecie przychodów zgodnych z oczekiwaniami, choć ich wielkość w ciągu roku spadła o 19 proc., oraz utrzymanie drugiego miejsca (z udziałem 26 proc.) na rynku w segmencie klasycznej insuliny. Rozważając prezentowane wyniki w kontekście niedawnego pozyskania przez spółkę 277 mln złotych z emisji akcji i warrantów bez wątpienia można stwierdzić, że niezbędne środki na rozwój, dywersyfikację przychodów oraz bieżącą obsługę długu są i jeszcze na długo będą zagwarantowane. W tak niepewnych ekonomicznie czasach sądzę, że inwestorzy wysoko będą cenić ambitne plany rozwoju oraz gotówkę w kasie, więc nawet mimo obiektywnie słabych wyników subiektywne odczucia inwestorów będą skłaniały ich do inwestycji w walory spółki.
KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter