Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
20 sekund by powstrzymać krwawienie
20 sekund by powstrzymać krwawienie
Amerykańska Agencja do Spraw Leków i Żywności zatwierdziła do użytku preparat XStat. XStat jest od lat znany... żołnierzom, którzy odnosili rany podczas działań wojennych. Dziś przenosi się on prosto z pola bitewnego do aptek.

 

Ideą przyświecającą wynalezieniu XStat było niesienie pomocy poszkodowanym w czasie działań wojennych i zapobieganie śmierci w wyniku nagłej utraty krwi. Preparat jest używany od dobrych kilku lat w zasadzie na całym świecie, a dokładniej tam gdzie toczy się wojna. Przeznaczeniem pierwotnym XStat było zaopatrywanie nie tyle  zadrapań, o ile raczej ran głębokich i szarpanych, z których skutecznie hamuje krwawienie w bagatela 20 sekund! Zgodnie z opinią agencji, opatrunek w granulkach przyda się w sytuacjach, gdy zastosowanie opaski uciskowej jest niemożliwe lub nie pozwala na zaprzestanie krwawienia. Jego stosowanie powinno być ograniczone do  niektórych części ciała, takich jak klatka piersiowa, brzuch i podbrzusze, miednica oraz tkanka powyżej obojczyków.

Jak działa tan wynalazek, który zapewne uratował już wiele istnień ludzkich? Otóż XStat działa poprzez wstrzykiwanie do otwartej, głębokiej rany 92 malutkich gąbeczek, które zwiększając swoją objętość skutecznie hamują krwawienie. Wystarczy przyłożyć wykonaną z poliwęglanów strzykawkę o średnicy 30 milimetrów do rany i wcisnąć tłok. Gąbeczki wykonane są z pulpy drzewnej, są powleczone chitozanem i nie ulegają rozpuszczeniu w organizmie. Materiał ten jest dodatkowo odporny na infekcje bakteryjne i wspomaga proces krzepnięcia krwi.

Prostota użycia sprawia, że można to zrobić również samodzielnie i w razie potrzeby zatamować krwawienie bez użycia gazy czy bandaża. Każdy zastrzyk jest w stanie „wchłonąć” około pół litra krwi (maksymalnie pacjentowi można zaaplikować trzy zastrzyki). Zgodnie z zaleceniami producenta, gąbki nie powinny pozostawać w ciele dłużej niż przez cztery godziny. Każda z gąbek ponadto posiada znacznik, który ujawnia się w promieniach rentgenowskich, tak więc każda gąbeczka może zostać usunięta po zlokalizowaniu, w momencie kiedy pacjent znajdzie się  pod opieką lekarzy...

Poza hamowaniem ran poniesionych od postrzałów czy ostrych narzędzi trwają próby działań, które sprawią, że XStat po modyfikacji będzie mógł pomóc w hamowania krwawienia poporodowego, na co fundacja Billa i Melindy Gatesów przyznała RevMedx właściwy grant.

Poniżej film prezentujący jak dużą chłonnością charakteryzują się gąbeczki XStat.

 

Źródła

http://www.wired.co.uk/news/archive/2015-12/09/sponge-syringe-gun-wounds-xstat

http://www.theverge.com/2015/12/9/9877788/gunshot-wound-syringe-xstat-fda-approved

http://www.medicaldaily.com/xstat-battlefield-device-stops-bleeding-20-seconds-approved-fda-public-use-364574?rel=most_shared5

https://www.youtube.com/watch?v=XCtbi4T6uek

KOMENTARZE
Newsletter