Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zwiększenie zatrudnienia, zmiany legislacyjne i nowa siedziba to aktualne plany NCN
11.06.2012

We wtorek, 5 czerwca, w siedzibie Narodowego Centrum Nauki w Krakowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Na zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej dyskutowano głównie o największych bolączkach instytucji.

Jedną z nich są wymogi legislacyjne, które wydłużają i utrudniają procedury rozpatrywania wniosków i rozstrzygania konkursów. Potrzebę zmian dostrzega dr Krystyna Łybacka, przewodnicząca podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego: „Należy wprowadzić niewielkie, ale istotne z punktu widzenia ułatwienia pracy, zmiany legislacyjne, które przyspieszą cały proces przyznawania grantów, a także spowodują, że już te przyznane granty będzie łatwiej wykorzystać” – mówiła podczas konferencji.

Zapowiedziane zmiany mają polegać m.in. na wyłączeniu spod zamówień publicznych aparatury unikatowej, produkowanej często tylko przez jedną firmę. Zwrócono również uwagę na konieczność ułatwienia procedur prowadzonych aktualnie w oparciu o Kodeks Postępowania Administracyjnego.

Poruszona została także kwestia siedziby Narodowego Centrum Nauki, które zajmuje obecnie pomieszczenia w jednym z krakowskich biurowców. Potrzeba znalezienia nowego miejsca wiąże się zarówno z wysokimi kosztami ponoszonymi na rzecz wynajmu (blisko 2 mln zł rocznie), jak i ze znacznym oddaleniem od dworca kolejowego, co ma istotne znaczenie z uwagi na rangę instytucji i liczbę odwiedzających ją przedstawicieli środowiska naukowego.

Jak zapewnia Dyrektor NCN, prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk, trwają dyskusje na ten temat z władzami lokalnymi. „Toczę rozmowy z prof. Jackiem Majchrowskim, z marszałkiem województwa Markiem Sową, z wojewodą Jerzym Millerem oraz indywidualnymi posłami i senatorami. Moi rozmówcy popierają ideę, ale oczywiście najpierw trzeba znaleźć odpowiednie miejsce. Bardzo chciałbym, żeby w tym roku mieć już decyzję o lokalizacji, o tym, czy jest to budynek istniejący czy działka, żebyśmy mogli na następne lata zaplanować kolejne działania” – wyjaśniał Dyrektor, dodając równocześnie, że znalezienie nowej siedziby nie jest priorytetem: „Dla nas najważniejsze jest funkcjonowanie instytucji, swój prestiż chcemy budować na profesjonalnym działaniu, na dobrym dzieleniu pieniędzy podatników między naukowców. Siedziba ma tu znaczenie drugoplanowe, to jest tylko narzędzie”.

Do usprawnienia procesu oceny wniosków i przyznawania grantów niezbędna jest odpowiednia liczba pracowników, która jest obecnie zdecydowanie zbyt niska. Na pełnych etatach w NCN pracuje 99 osób, a kilka dodatkowych pracowników zatrudnianych jest okazjonalnie do wykonania konkretnych zadań. „Możemy się porównać do amerykańskiej fundacji National Science Fundation. Oni w 2011 roku dostali 40 tys. wniosków, my w 2011 roku otrzymaliśmy 15 tys. zgłoszeń. Pod koniec 2011 roku zatrudnialiśmy 70 osób, a Amerykanie zatrudniają 2100 osób. W tym roku chcemy zwiększyć zatrudnienie o 30 osób mówił prof. Andrzej Jajszczyk.

Na konferencji pojawiła się również informacja o kolejnych planowanych konkursach. „Rada rozpoczęła prace nad konkursem pod nazwą Symfonia. Jest to konkurs na badania interdyscyplinarne. Natomiast drugi konkurs to będzie konkurs wspólny z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i będzie on odpowiednikiem konkursu European Research Council pod nazwą Proof of Concept. Ta inicjatywa powinna być sfinalizowana również do końca roku mówił prof. dr hab. Michał Karoński, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki.

W spotkaniu wzięli udział także: prof. dr hab. Maria Elżbieta Orłowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Artur Bramora przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

  

 

 

red. Małgorzata Przybyłowicz

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2027>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter