Zespół naukowców pod przewodnictwem dr Marit Kramski z australijskiej firmy biotechnologicznej Immuron Ltd, opracował metodę szczepienia ciężarnych krów białkami wirusa HIV.
Po porodzie zwierzęta produkowały mleko zawierające przeciwciała HIV – obezwładniające.
Same krowy podczas procesu szczepienia nie zarażały się wirusem HIV, mimo to produkowały przeciwciała w odpowiedzi na wprowadzenie obcego białka.
Przeciwciała były obecne w siarze – gęstej wydzielinie gruczołów mlecznych lub w pierwszym mleku, któro samo w sobie zawiera dużą zawartość przeciwciał chroniących przed zakażeniami nowo narodzonych cieląt. W przeprowadzonych testach laboratoryjnych dowiedziono, że uzyskane przeciwciała anty HIV wiążą się z wirusem blokując jego wejście do komórek ludzkich.
Zespół dr Kramski pracuje obecnie nad formułą stworzenia specjalnego kremu jako alternatywy do podawania specjalnie zmodyfikowanego mleka doustnie. W celu zapobieżenia zakażeniu wirusem HIV kobiety będą mogły stosować krem dopochwowo przed lub po stosunku.
Technologia Melbourne jest o wiele tańsza i bardziej łatwa od innych technologii „mikrobicydów” - substancji mogących zapobiegać przenoszeniu HIV drogą płciową, nad którą obecnie pracuje wiele koncernów.
Badania na ludziach i zwierzętach są obecnie w fazie planów, ale przyszłości nie da się przewidzieć. Być może za jakiś czas naukowcom uda się wykorzystać nową technologię do produkcji odpowiednio zmodyfikowanego mleka kobiecego.
Mateusz Kula
Źródła:
http://ec.europa.eu
http://www.gizmag.com
http://en.wikipedia.org/wiki/HIV
KOMENTARZE