Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zmodyfikowane genetycznie sinice, zdolne do fotosyntezy bez dostępu światła
21.05.2013

Naukowcy z University of California w Davis stworzyli szczep fotosyntetycznych sinic, który jest zdolny do wzrostu i rozwoju bez dostępu światła.

"W pracy wykorzystano osiągnięcia syntetycznej biologii zamieniono fotoautotroficzny  (opierając sięwyłączniena dwutlenek węgla i energii światła) metabolizm sinic na taki, który nie wykorzystuje energii świetlnej do wzrostu" mówi Jordan McEwen, kierownik projektu.

Grupa badawcza będąca częścią laboratorium Shota Atsumi na Uniwersytecie koncentruje się na tworzeniu sztucznych organizmów zdolnych do przekształcania dwutlenku węgla bezpośrednio do biopaliw.


Szczep sinic Synechococcus elongatus PCC 7942 został dobrze scharakteryzowany jako fotoautotroficzny model. Poprzednie badania prowadzone w laboratorium Atsumi doprowadziły do zmodyfikowania organizmów tak, aby były one zdolne do recyklingu dwutlenku węgla wykorzystywanego w produkcji różnych biopaliw oraz cennych substancji chemicznych w obecności światła.  

Program produkcji biopaliw z wykorzystaniem szczepu S.elongatus PCC 7942 limitowany jest jednak dostępem do naturalnego źródła światła. Korzystne i bardziej wydajne byłoby opracowanie modelu, który „pracowałby” 24 godziny na dobę.


"Aby przezwyciężyć to ograniczenie, naukowcy wszczepili obce geny do szczepów S. elongatus PCC 7942.  Pozwoliło to sinicom rosnąć i wytwarzać biopaliwa przez całą dobę (w obecności jaki i przy braku dostępu do światła)" mówi McEwen.

"W ostatnim, czasie wzrasta zainteresowanie nad nowymi przemysłowymi zastosowaniami sinic. Stworzenie takiego szczepu, który jest zdolny pracować przez całą dobę jest bardziej wydajne i ekonomiczne dla systemów bioprodukcji" podsumowuje McEwen.

Wyniki badań zaprezentowane zostały na spotkaniu American Society for Microbiology, które odbyło sie w dniach 18-21 maja 2013 roku i którego misją jest popularyzacja postępów w naukach mikrobiologicznych dla zrozumienia procesów życiowych oraz stosowanie tej wiedzy dla poprawy zdrowia i ochrony środowiska oraz dobrobytu gospodarczego na całym świecie.

Anita Kunikowska

Źródło:

http://phys.org/news/2013-05-microbes-dark.html

http://www.microbeworld.org/component/content/article?id=1385

KOMENTARZE
Newsletter