Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zapotrzebowanie na wynajem specjalistycznej powierzchni laboratoryjnej parków technologicznych
31.08.2005
Colliers International Poland, na zlecenie Jagiellońskiego Centrum Innowacji, przeprowadziła badanie wśród amerykańskich, europejskich i polskich firm sektora biotechnologicznego i farmaceutycznego.
Celem było sprawdzenie zapotrzebowania na wynajem specjalistycznej powierzchni laboratoryjnej oferowanej przez parki technologiczne z inkubatorami.

Do badania wytypowano 28 firm europejskich, 195 polskich oraz 48 amerykańskich. Firmy z sektora biotechnologicznego już teraz przenoszą swoje centra badawcze do krajów Unii Europejskiej, kładąc duży nacisk na infrastrukturę, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, poziom badań, czyli czynniki mające wpływ na decyzję o wyborze lokalizacji. Z badań Colliers International wynika, że przynajmniej 30% ankietowanych jest zainteresowanych wynajmem specjalistycznej powierzchni laboratoryjnej w Polsce. O tym, które laboratorium wybierze najemca, decyduje kilka istotnych czynników. Dla firm z siedzibami w Polsce i Europie Zachodniej najważniejsze są: - odpowiednia kadra naukowa, - koszty najmu, - renoma danego ośrodka badawczego, - zaplecze logistyczne. Dla firm z siedzibami w Stanach Zjednoczonych najważniejsze są: - bliskość do ośrodków i instytucji edukacyjno-naukowych, - dobry dostęp do wykwalifikowanej kadry oraz potencjału naukowego regionu, - bliskość do ośrodków medycznych umożliwiających przeprowadzanie testów nowych produktów. Badania uzupełnione zostały informacjami dostarczonymi przez Daniela Cordeau, prezesa Steering Commitee for Colliers Life Scienece Practice Group, Colliers Intenational - zespołu specjalizującego się w badaniach nad projektami typu Life Science. Wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, oparte na współpracy z firmami z sektora biotechnologii umożliwiło przygotowanie informacji dotyczącej czynników, które silnie warunkują wybór lokalizacji dla projektów Life Science. Według eksperta, kraje Europy środkowowschodniej (np. Polska i Czechy) oraz azjatyckie (np. Chiny i Indie) mają szansę zachęcić amerykańskie firmy biotechnologiczne poprzez rozwój i promocję następujących zasobów: - wykwalifikowanej kadry naukowej, - szerokiego dostępu do ośrodków i instytucji naukowych, - niższego poziomu płac w porównaniu z rynkami Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, - niższych kosztów wynajmu specjalistycznej powierzchni laboratoryjnej, - stosunkowo dużego lokalnego rynku zbytu, - prężnie rozwijającego się rynku finansowo-bankowy. Projekt Jagiellońskiego Centrum Innowacji będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Europie Środkowej, nakierowanym na tworzenie i rozwój przedsięwzięć i projektów hi-tech w sektorach bio-technologii i biomedycyny oraz na rozwój i komercyjne wdrożenia bio-produktów we współpracy z przemysłem.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter