Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zakaz upraw roślin modyfikowanych genetycznie w Indiach!
25.10.2012

Problem zagrożenia głodem w wielu miejscach świata w obliczu wzrastającej liczby ludności i postępujących zmian klimatycznych to niewątpliwie problem globalny. Potencjalnym rozwiązaniem mogłoby być zwiększenie produkcji żywności w skali światowej poprzez zastosowanie modyfikacji genetycznych w odmianach roślinach uprawnych. Tymczasem w połowie października br. zespół naukowców powołany przez Sąd Najwyższy w Indiach wydał opinię o wstrzymaniu na 10 lat prowadzenia prób uprawy genetycznie modyfikowanych (GM) roślin w tym kraju. Moratorium dotyczy zarówno upraw roślin jadalnych, jak i tych o przeznaczeniu innym niż spożywcze, np. bawełny z odmiany Bt. Rośliny tej odmiany zawierają pochodzący od bakterii Bacillus thuringiensis gen, który koduje toksynę śmiercionośną wobec owadów. Rozgorzała dyskusja pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami obostrzeń.


Przeczytaj również:

Badania nad GMO uznane za nierzetelne


W Indiach rośliny genetycznie modyfikowane to przede wszystkim wspomniana bawełna odmiany Bt, która stanowi 93% wszystkich upraw siewnych w tym kraju. To niewątpliwy sukces uprawy roślin GM w tamtym rejonie, choć zupełnie inaczej ma się uprawa roślin o przeznaczeniu spożywczym. W 2010 roku rząd w Indiach zablokował plany komercjalizacji odmiany Bt jednego z rodzajów bakłażana, zaś w połowie 2012 roku zespół naukowy powołany przez tamtejszy parlament sugerował w swoim orzeczeniu niezwłoczne zaprzestanie upraw roślin GM, a także wprowadzenie ścisłych ograniczeń do wszelkich badań R&D w tej dziedzinie.

W maju br. Sąd Najwyższy w Indiach powołał zespół 6 naukowców do roli doradczej w toczącej się sprawie grupy przeciwników wprowadzania upraw roślin GM w Indiach. Naukowcy ostatecznie opowiedzieli się w ostatnim czasie za 10-letnim moratorium w uprawie roślin GM, argumentując swoje stanowisko koniecznością wprowadzenia niezbędnych uregulowań prawnych oraz powołania specjalnej kadry ekspertów odpowiedzialnych za ocenę bezpieczeństwa żywności oraz ocenę oddziaływania takich upraw na środowisko naturalne. Co więcej, zespół rekomenduje także przeprowadzenie rygorystycznych przepisów i zaprzestanie jakichkolwiek badań nad hodowlą roślin modyfikowanych prowadzonych poza instytucjami sektora publicznego.

Nie jest to dla Sądu Najwyższego w Indiach opinia wiążąca i nie postanowiono jeszcze o terminie ostatecznego rozpatrzenia sprawy, kiedy to zakaz mógłby zostać wprowadzony w życie. Tym nie mniej wielu naukowców wyraziło już swoje obawy dotyczące wzmocnienia przeciwników GMO i chcą oni wywołać szeroką dyskusję w społeczeństwie Indii na ten temat. Wśród tych głosów pojawiła się opinia Sekretarza Departamentu Biotechnologii w Ministerstwie Nauki i Technologii. Według M. K. Bhana niewłaściwa decyzja Sądu Najwyższego w tej sprawie, zgodna z zaleceniami raportu zespołu naukowego, byłaby zagrożeniem dla przyszłego bezpieczeństwa kraju pod względem zapotrzebowania na żywność, co związane jest ze wzrostem liczebności populacji i zmieniających się zmian klimatycznych. A są to z pewnością dylematy, przed którymi staje populacja ludzka w ujęciu globalnym i każdy powód do szerokiej dyskusji wydaje się być jak najbardziej uzasadniony.

Ewa Sankowska

źródło:

P. Bagla, IndiaEyes 10‑Year Ban on GM Field Trials, Science Insider, published online 19 Oct 2012

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter