Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Badania nad GMO uznane za nierzetelne
12.10.2012

Środowisko biotechnologii roślin w sierpniu poruszyła praca, opublikowana przez naukowców z University of Caen. Przedstawili oni wyniki badań nad szkodliwością modyfikowanej genetycznie kukurydzy, wzbudzając szerokie zainteresowanie prasy.

Doświadczenie dotyczyło odpornej na glifosat kukurydzy oferowanej przez firmę Monsanto, oznaczonej NK603, którą włączono do diety szczurów (z podziałem na ziarna GM z roślin traktowanych herbicydem i wolnych od niego). Dodatkową grupę badawczą stanowiły szczury narażane na Roundup, podawany z wodą. Zwierzęta obserwowano przez dwa lata, co odpowiada średniej długości ich życia.

Badacze stwierdzili wyższą śmiertelność w grupach karmionych modyfikowaną kukurydzą, u samic wykryto zwiększoną częstotliwość powstawania guzów (głównie sutka i przysadki). U samców doszło do licznych martwic w wątrobie i nerkach, stwierdzono też liczne guzy. Zwierzęta narażone na Roundup i modyfikowaną kukurydzę wykazywały zaburzenia hormonalne i metaboliczne.

Publikacje skupiające się na szkodliwości spożywania żywności modyfikowanej genetycznie pojawiają się co jakiś czas, trafiając głównie do przeciwników GMO i środowisk proekologicznych. Najnowsza praca odbiła się szerokim echem ze względu na nagłośnienie jej przez francuską prasę – francuski rząd wielokrotnie podkreślał swój sprzeciw dla unijnej zgody na produkcję i sprzedaż roślin transgenicznych. Natychmiast pojawiły się artykuły o chwytliwych tytułach, wzbudzając kolejną falę dyskusji nad bezpieczeństwem (a właściwie niebezpieczeństwem) produktów GMO.

W odpowiedzi na wyniki badania, EFSA (European Food Safety Authority, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) przeprowadziła ocenę poprawności eksperymentu. W opublikowanej recenzji wskazano wiele błędów, zarówno w metodologii, jak i analizie statystycznej eksperymentu. Wymienione nieścisłości obejmują m.in. niewłaściwy dobór szczepu, za małą liczbę grup kontrolnych, oraz zbyt niską liczebność grup badawczych. Ewaluacja publikacji obejmie dalsze, szczegółowe kontrole dokumentacji laboratoryjnej, ale zgodnie z wstępnym stanowiskiem EFSA, jak również opinią niemieckiego BfR (Feneralny Instytut Oceny Ryzyka), wyniki są niewystarczające, żeby zmieniać ocenę bezpieczeństwa glifosatu jako herbicydu oraz uznać genetycznie modyfikowaną kukurydzę NK603 za zagrażającą zdrowiu.

Źródła:

http://www.sciencedirect.com

http://tempsreel.nouvelobs.com/

http://www.efsa.europa.eu/

 

Zuzanna Sobańska

KOMENTARZE
Newsletter