Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Z ostatniej chwili: Wieczór z genetyką na Uniwersytecie Łódzkim
W środę, 30 marca pasjonaci genetyki spędzili emocjonujący wieczór na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. To właśnie tam Sekcja Genetyczna Studenckiego Koła Naukowego Biologów UŁ zorganizowała Dzień Otwarty, na który zaproszeni byli wszyscy zainteresowani tematyką. Frekwencja dopisała!

Podczas pierwszej części wieczoru przybyli mieli możliwość wysłuchania wykładu pt. "Rola diety w programowaniu i zmianach genomu. Kilka słów o epigenetyce.”. Wykład ten poprowadziła dr hab. Edyta Reszka, prof. IMP oraz Kierownik Pracowni Genetyki Molekularnej i Epigenetyki Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Główne kwestie poruszone przez Panią Profesor to m.in.:

  • modyfikacje epigenetyczne na poziomie nici DNA oraz białek histonowych,
  • wpływ metylacji DNA na funkcjonowanie genomu – tzw. profil epigenetyczny,
  • sposoby badania poziomu metylacji DNA,
  • czynniki wpływające na profil epigenetyczny komórek,
  • znaczenie diety oraz trybu życia prowadzonego od najmłodszych lat dla późniejszego funkcjonowania naszego organizmu.

Dzięki wysłuchaniu prezentacji każdy ze słuchaczy mógł bliżej zapoznać się z pojęciem szeroko rozumianej epigenetyki oraz skutkami, jakie niesie za sobą nieprawidłowa dieta, zmieniająca nasz profil epigenetyczny. Jak powiedziała dr hab. Edyta Reszka – „Aby chronić nasz organizm należy utrzymać silnie zmetylowane regiony promotorowe genów. (…) Dieta bogata w warzywa i owoce może wpływać na proces metylacji. Również wysiłek fizyczny może zmieniać nasz profil metylacji w dobrym kierunku”. Pani Profesor zwróciła także uwagę na fakt, że już w pierwszych etapach naszego życia włącza się proces metylacji - „Zaburzenia mogą mieć wpływ na późniejsze funkcjonowanie. Niedożywienie, jak również nadmiar kalorii w okresie ciąży może mieć znaczenie w rozwoju chorób cywilizacyjnych”. Trzy główne wnioski, jakie można wyciągnąć na podstawie dotychczasowych badań nad epigenetyką, podane przez dr hab. Edytę Reszkę brzmią następująco:

  1. Dieta i określone jej składniki mogą wpływać na genom – profil metylacji DNA,
  2. Zmiany epigenetyczne spowodowane działaniem diety mogą wpływać również na fenotyp,
  3. Profil epigenetyczny kształtuje się już w okresie rozwoju embrionalnego człowieka, jednak na niektóre zmiany wpływ mają prawdopodobnie także nasi przodkowie.

Druga część „Wieczoru z genetyką” należała do Studenckiego Koła Kryminalistyków Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

- Co takiego wspólnego mają studenci prawa z genetyką?

- Jeśli chodzi o prawo i genetykę – są to dwie dziedziny, które dotyczą każdego z nas. Prawo otacza nas pod każdym względem, mimo że czasem nawet nie jesteśmy tego świadomi. Co do genetyki, ze względu na to, iż jesteśmy żywymi istotami, w każdym miejscu, w którym się pojawiamy coś po sobie pozostawiamy. Z tego względu te dwie dziedziny są tak powiązane. Sprawca pozostawiając ślad na miejscu zdarzenia umożliwia organom ścigania zidentyfikowanie go i ukaranie na podstawie badań genetycznych pozostawionego materiału. Często też bywa odwrotnie – dzięki zastosowaniu genetyki w kryminalistyce możliwe jest uniewinnienie osoby niesłusznie skazanej za dane przestępstwo. – tłumaczy Dominika Sujka, członek SKK.

Warsztaty z zakresu kryminalistyki przeprowadzone przez studentów prawa obejmowały cztery główne zagadnienia. Pierwsze z nich – Identyfikację na podstawie pisma ręcznego przedstawiła Dominika Frydrych, członek SKK. Kolejny temat – medycyna sądowa – zaprezentowany został przez Joannę Frątczak, sekretarza SKK. O genetyce sądowej opowiedziała Dominika Sujka, natomiast przewodnicząca SKK, Roksana Zofia Małek zdradzała, jak analiza DNA może zweryfikować błędy powstałe na skutek zastosowania innych technik (case-study przypadków wrongful convictions). 

Na zakończenie warsztatów uczestnicy mieli wyjątkową okazję zajrzeć do wnętrza walizki kryminalistycznej, jak również wypróbować niektóre z elementów jej wyposażenia.

„Wieczór z genetyką” na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przyciągnął zainteresowanie studentów UŁ, a także innych łódzkich uczelni. Czekamy na kolejne inicjatywy Sekcji Genetycznej SKNB UŁ!

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter