Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
YING YANG polskiej biochemii
04.12.2008
Grupę YING YANG tworzą: dr Andrzej Górecki, dr Piotr Bonarek, mgr Filip Gołębiowski. Wszyscy pracują w Zakładzie Biochemii Fizycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Grupa prowadzi prace, których celem jest poznanie molekularnych mechanizmów oddziaływania ludzkiego białka YY1 z białkiem TFIIB oraz DNA.

Białko Ying Yang 1 jest czynnikiem wpływającym na ekspresję szeregu genów uczestniczących w kluczowych procesach komórkowych, również tych, związanych z groźnymi chorobami i zakażeniami wirusowymi. W zależności od rozpoznawanych sekwencji promotorowych i obecności dodatkowych czynników białko YY1 może pełnić funkcje aktywatora, represora lub inicjatora transkrypcji. Aktywność transkrypcyjna białka YY1 może być regulowana poprzez modyfikacje potranslacyjne związane z fosforylacją, glikozylacją lub acetylacją białka. Uważa się, iż główny mechanizm regulacji transkrypcji genów przez białko YY1 polega na jego oddziaływaniu z jednej strony ze specyficznymi sekwencjami DNA, z drugiej zaś strony z głównymi czynnikami transkrypcyjnymi, takimi jak białka TFIIB, TBP, czynnikami TAFs oraz z polimerazą RNA II. Pomimo wielu badań molekularny mechanizm działania białka YY1 nie jest wystarczająco poznany, przede wszystkim z powodu braku dokładnych ilościowych pomiarów opisujących w/w oddziaływania.


Prowadzone przez grupę badania mają udzielić odpowiedzi na pytanie czy różne sekwencje promotorowe DNA mogą pełnić funkcje czynników allosterycznych, wpływających na zmianę powinowactwa YY1 do różnych białek regulatorowych, w tym przede wszystkim do białka TFIIB oraz czy modyfikacje potranslacyjne YY1 wpływają na tworzenie kompleksów YY1-DNA i YY1-TFIIB.

Projekt zakłada przeprowadzenie pomiarów pozwalających ilościowo określić zarówno energetykę oddziaływań DNA-YY1, YY1-TFIIB oraz YY1-DNA-TFIIB, jak i kinetykę tych oddziaływań. W badaniach wykorzystane zostaną dzikie formy białek YY1 i TFIIB oraz szereg ich mutantów wyprodukowanych w E. coli a także białko YY1 modyfikowane in vitro poprzez fosforylację i przyłączanie reszt N-acetyloglukozoaminy. Wykonane zostaną także badania umożliwiające określenie wpływu sekwencji aktywatorowych, represorowych i inicjatorowych DNA na strukturalne zmiany w poszczególnych domenach białka YY1. Badania te przeprowadzone zostaną w oparciu o stacjonarne i rozdzielcze w czasie fluorescencyjne pomiary jednotryptofanowych mutantów białka YY1 a także specyficznie znakowanych białek YY1, TFIIB oraz odcinków DNA. Dodatkowo oddziaływania pomiędzy YY1 a TFIIB (oraz szeregiem mutantów TFIIB) będą monitorowane za pomocą zjawiska FRET w komórkach HEK 293. W tym celu badane białka zostaną zfuzjowane z mutantami GFP (CFP i YFP).


Na podstawie materiałów Zakładu Biochemii Fizycznej UJ
KOMENTARZE
Newsletter