Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
XX czy XY? – zapytała choroba.
29.03.2013

W powszechnej opinii to kobiety uważane są za słabą płeć, choć część kobiet może zbulwersować taka opinia. Przewaga nad mężczyzną jest jednak ukryta bardzo głęboko w organizmie kobiety, a konkretnie w jej komórkach. Dwie kopie chromosomu X nie powinny pozostawiać złudzeń, kto tu rządzi. Mężczyźni to jednak wojownicy, a wola walki z chorobą potrafi zdziałać cuda. Temat zaciekawił naukowców z Padua University Hospital tak bardzo, że przebadali oni pod kątem chorób układu krążenia i wątroby oraz nowotworów i osteoporozy zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Która zatem płeć okaże się tą zdrowszą?

Układ krążenia

Na choroby układu krążenia znacznie częściej narażeni są mężczyźni niż kobiety. Głównym czynnikiem predestynującym tą płeć jest niewłaściwa dieta, zawierająca zbyt dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Należy jednak pamiętać, że choroby układu krążenia dotyczą również kobiet. Sprawę pogarsza dodatkowo fakt, że ta sama choroba, np. zawał mięśnia sercowego, może mieć zupełnie inne objawy u kobiet niż u mężczyzn. Wspomniany zawał mięśnia sercowego u mężczyzn objawia się bólem w klatce piersiowej promieniującym do lewej ręki. U kobiet natomiast charakteryzuje się bólem w podbrzuszu i nudnościami. Takie niespecyficzne objawy są bardzo groźne dla kobiet, ponieważ mogą nie zostać właściwie odczytane przez lekarza. W konsekwencji powoduje to nie zastosowanie standardowych badań stosowanych w przypadku zawału serca takich jak: EKG, diagnostyczne testy enzymatyczne i  angiografię wieńcową, potwierdzające ostatecznie  tą chorobę.

MĘŻCZYŹNI : KOBIETY

     0 : 1

Nowotwory

Rak jelita grubego jest obecnie drugą najczęstszą postacią raka u kobiet i mężczyzn. Jednak kobiety zapadają na niego w znacznie późniejszym wieku niż mężczyźni. Ponadto guzy okrężnicy są u nich zupełnie inaczej rozmieszczone i znacznie lepiej reagują na leczenie chemiczne. Płeć decyduje również o tym, jak pacjent reaguje na chemioterapię w nowotworach okrężnicy, płuc i skóry. U kobiet jest przyczyną, znacznie częściej niż u mężczyzn, nudności i wymiotów.

MĘŹCZYŹNI : KOBIETY

      1 : 0

Choroby wątroby i osteoporoza

Pierwotna żółciowa marskość wątroby jest chorobą, która dotyka przede wszystkim kobiety. Naukowcy podkreślają, że zarówno ona, jak i przewlekłe zapalenie wątroby typu C, mają swoją przyczynę w niewłaściwej gospodarce hormonalnej.  Ponadto są one również głównym czynnikiem ryzyka wywołującym te choroby. Podobnie jest w przypadku osteoporozy, która jest postrzegana jako choroba typowo kobieca. Nie oznacza to jednak, że nie chorują na nią mężczyźni. Taka ignorancja, jak się okazuje nie ma szczęśliwego zakończenia dla płci brzydkiej, ponieważ powoduje u nich wyższą śmiertelność w wyniku złamań kości.

MĘŻCZYŹNI : KOBIETY

Choroby wątroby

 1 : 0

Osteoporoza

 0 : 1

"Kopernik też była kobietą"

XXI wiek nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, jak przebiegają choroby oraz jak zróżnicować leczenie w zależności od płci. A szkoda, bo wydaje się to być interesująca kwestia w kontekście najbliższych lat. Medycyna płci to całkiem nowy obszar w nauce, ponieważ jeszcze dość niedawno badania naukowe przeprowadzane były tylko i wyłącznie na mężczyznach. Ta dyskryminacja wydaje się obecnie niezrozumiała, bo przecież wedle wcześniejszych zapewnień, płeć nie powinna mieć aż takiego znaczenia. Okazuje się, że ma, i to ogromne. Kobiety żyją średnio 10 lat dłużej niż mężczyźni, mimo iż w ciągu ich życia częściej chorują i przechodzą więcej operacji, i zabiegów. Ich wrodzony hipochondryzm powoduje, że wydają dwa razy więcej na usługi medyczne i przyjmują dużo więcej leków niż mężczyźni.

 

WYNIK KOŃCOWY

MĘŻCZYŹNI : KOBIETY

      2 : 2

 

Wniosek: Nie można jednoznacznie stwierdzić, która płeć jest tą zdrowszą. Za kobietami przemawia wyższa średnia długość życia, zdrowszy sposób odżywiania się i większa dbałość o zdrowie. Mężczyźni natomiast zażywają znacznie mniej leków i mają łagodniejsze objawy chorób, mimo że częściej na nie zapadają. Warto również dodać, że w niektórych chorobach to płeć męska ma bardziej charakterystyczne objawy (zawał mięśnia sercowego), co ma niewątpliwy wpływ na przeżycie pacjenta.

 

Krzysztof Bulenger

 

Źródła:

  1. http://www.sciencedaily.com/releases/2013/03/130322090850.htm
  2. http://www.swiat-zdrowia.pl/artykul/kobiety-i-mezczyzni-choruja-inaczej-dlaczego
KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter