Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
XII Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii i II Międzynarodowej Konferencji Studentów Biotechnologii
22.11.2010
W tym roku zjazd członków ASSB odbył się we Wrocławiu w dniach 19-21 listopada.
Organizatorem było Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów "Przybysz", Uniwersytet Wrocławski i Akademickie Stowarzyszenie Studentów Biotechnologii.

Stowarzyszenie ASSB powstało 5 grudnia 1999 roku, w trakcie I Ogólnopolskiego Seminarium Kół Naukowych Biotechnologii, które odbyło się w Łodzi z inicjatywy zgromadzonych tam studentów z całej Polski. Zebrani wtedy studenci spisali swoje pomysły na działalność ogólnopolskiej organizacji, tworząc pierwszy, historyczny już statut Stowarzyszenia.

W kwestii ASSB leży organizacja szkoleń, wystaw, pokazów, odczytów, dyskusji, sympozjów, seminariów, itp., a także udział w dyskusjach publicznych. Istotnym ogniwem działalności jest współdziałanie z instytucjami oraz organizacjami krajowymi i zagranicznymi zainteresowanymi działalnością Stowarzyszenia, m.in. z Young European Biotech Network (YEBN).

Cel seminarium został spełniony. Studenci zaangażowali się w poszerzanie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i społecznych, a także popularyzowania jej w społeczeństwie. Konferencja ASSB została zorganizowana by umożliwić wymianę informacji, wiedzy i doświadczeń między członkami Stowarzyszenia oraz z zainteresowanymi współpracą organizacjami i stowarzyszeniami zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi. Ponownie na konferencję przybyli goście z Uniwersytetów, Politechnik, Akademii: Medycznych, Rolniczych i Ekonomicznych.

We Wrocławiu studenci zaprezentowali swoje prace naukowe oraz wysłuchali wykładów zaproszonych naukowców. Jedynym minusem seminarium okazał się język angielski. Mimo chęci zarządu ASSB do skłonienia studentów aby posługiwali się tym językiem, pomysł nie wypalił. Prezentacje były mówione językiem bardzo prostym, prezenterzy bali się zagłębiać w szczegóły, a słuchacze narzekali na poziom angielskiego i trudności w odbiorze istotnych informacji.

Nie narzekano natomiast na ewidentną integrację kół naukowych, ciekawe znajomości i możliwość zwiedzenia jednego z najpiękniejszych miast Polski.

W tym roku wystąpienia podzielone zostały na osobne sekcje: biotechnologię biała, czerwoną, zieloną i biotechnologię niebieską oraz nowość w tym sektorze - bioinformatykę.

Jeśli chodzi o organizację całych trzech dni konferencji to dla Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów "Przybysz" należą się wielkie brawa. Miejsce spotkania, warunki, przyjęcie gości plasują się na bardzo wysokim poziomie. Tematyka prezentacji była wyjątkowo dobrze przemyślana, prowadzący zachęcali do rozmowy co dodatkowo przykuwało uwagę widzów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sesja posterowa, podczas której można było porozmawiać bezpośrednio z autorami prac.
Nie pozostaje nic innego jak czekać na przyszłoroczne Seminarium ASSB.

red. Blanka Majda
KOMENTARZE
Newsletter