Proszę po krótce opowiedzieć czym dla Pana jest medycyna spersonalizowana? Jakimi jej odłamami zajmuje się firma Medgenetix?
Medycyna spersonalizowana to indywidualne dobieranie terapii dostosowane do danego pacjenta. Medgenetix wykonuje oznaczenia z zakresu terapii onkologicznej oraz wirusowej (leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C)
Jak narodził się pomysł wprowadzenia idei terapii celowanej do Polski? Czy zainspirowało Państwa jakieś konkretne osiągnięcie w tej dziedzinie?
Głównym bodźcem jest coraz to większa dostępność sekwencjonowania NGS. Medgenetix jako jedne laboratorium w Polsce ma certyfikat Life Technologies na wykonywanie badań w oparciu o technologie LT. Od stycznia firma dysponuje najwydajniejszym sekwenatorem LT –Protonem. Misją Medgenetix jest włączanie w diagnostykę i terapię najnowocześniejszych technologii.
Jakie trudności napotyka medycyna spersonalizowana na rynku polskim? Czy jest coś co doskonale udaje się za granicą, a jednak pomimo to wprowadzenie tego w naszym kraju jest nadal wyzwaniem?
Największym problemem pozostaje kontraktowanie badań. Niestety w większości przypadków procedury te pozostają płatne dla pacjenta.
Czy można zaryzykować stwierdzenie, że terapia celowana jest po prostu kolejnym z osiągnięć nauki i sposobem na życie? Czy jednak wciąż jest postrzegana jako coś niezwykłego i swoista ingerencja w ludzkie życie?
Postrzeganie terapii celowanej zmienia się bardzo szybko i pacjenci widzą w niej możliwości na lepszą i bardziej efektywną terapię. Największą dynamikę widzimy w części onkologicznej.
Jakie usługi cieszą się największym powodzeniem? Czy w Pańskiej praktyce zawodowej potwierdza się stereotyp, że w Polsce badania genetyczne to przede wszystkim ustalanie ojcostwa?
Największą popularnością cieszą się testy z zakresu onkologii, zarówno predyspozycji do nowotworów jak i mutacje somatyczne. Popularność zdobywają także nieinwazyjne testy prenatalne oparte o cffDNA (wolne DNA płodowe znajdujące się we krwi matki), które jako jedyne polskie laboratorium w całości wykonujemy w Polsce.
Jakie odłamy nauk medycznych są szczególnie pożądane ze względu na rozwój medycyny spersonalizowanej?
Na pewno potrzebni są lekarze z duża wiedzą na temat genetyki, diagności laboratoryjny oraz bioinformatycy. Ilości otrzymywanych danych są na tyle duże, że bez pomocy sprawnych bioinformatyków nie bylibyśmy wstanie wydać wyniku.
KOMENTARZE