Ogółem w ocenianych projektach było 146 partnerów z Polski; 22 znalazło się w projektach przeznaczonych do realizacji. W tym konkursie zamknięty był dział 3 – Optymalizacja usług opieki zdrowotnej świadczonych obywatelom europejskim.
Na II konkurs, o budżecie 567 milionów euro, złożono 902 wnioski projektowe. Do oceny dopuszczono 865 projektów, a do finansowania przeznaczono 167 wniosków. Polscy koordynatorzy złożyli 8 projektów, z czego 1 będzie realizowany.
W ocenianych projektach było 127 polskich uczestników; 22 znalazło się w projektach przeznaczonych do finansowania.
Polskie wyniki są bardzo zbliżone wyników osiąganych w 6.PR, ze stopniem sukcesu 15-17%. Najchętniej uczestniczymy w projektach związanych z badaniami nad mózgiem oraz we wnioskach dotyczących chorób nowotworowych. W przypadku tych pierwszych nasze wyniki są bardzo dobre – stopień sukcesu wynosi 21%. Gorzej jest w dziale chorób nowotworowych – tutaj stopień sukcesu wyniósł zaledwie 2%.
Bardzo dobrze poradziliśmy sobie w nowym dziale „Optymalizacja usług opieki zdrowotnej świadczonych obywatelom europejskim”. Uczestniczyło w nim 48 polskich zespołów, a 11 z nich znalazło się w finansowanych projektach. Także w tym dziale będzie realizowany projekt koordynowany przez polski zespół z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie trwają ostatnie prace nad przygotowaniem III konkursu w priorytecie Zdrowie. Przewiduje się, że konkurs zostanie ogłoszony pod koniec lipca 2008.
Źródło: KPK
KOMENTARZE